NBA

Γουόριορς - Μπλέιζερς 116-94: Ραψωδία Κάρι-Τόμπσον και 1-0

AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Με τους Κάρι και Τόμπσον να έχουν μαζί 62 πόντους, οι Γουόριορς επιβλήθηκαν εύκολα με 116-94 των Μπλέιζερς στο Game 1 των Τελικών της Δύσης και έκαναν το 1-0.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Οι Γουόριορς ήταν... κυνικοί στο Game 1 των Τελικών της Δύσης. Προκάλεσαν ασφυξία στους Ντάμιαν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ στην άμυνα, έδωσαν την μπάλα στους Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον στην επίθεση και πήραν μία εύκολη νίκη με 116-94, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Το Γκόλντεν Στέιτ αποδείχθηκε ότι ήταν πιο έτοιμοι για τις συνθήκες του Game 1. Οι απουσίες των Κέβιν Ντουράντ και ΝτεΜάρκους Καζινς δεν τους επηρέασαν στο ελάχιστο κόντρα σε ένα Πόρτλαντ που ήταν ανταγωνιστικό για τρεις περιόδους, ωστόσο στην πραγματικότητα δεν έμοιαζε ποτέ αρκετά απειλητικό.

Ο Κάρι με 36 πόντους με 9/15 τρίποντα και ο Τόμπσον με 26 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Ντρέιμοντ Γκριν να προσθέτει 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για τους Μπλέιζερς, ο Λίλαρντ είχε 19 πόντους - αλλά με 4/12 σουτ και 7 λάθη έναντι 6 ασίστ - και οι ΜακΚόλουμ, Μο Χάρκλες και Ρόντνεϊ Χουντ από 17 πόντους, με τον πρώτο ωστόσο να έχει μόλις 7/19 σουτ.

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Γουόριορς να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-23. Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα σταδιακά άλλαξαν, με το Γκόλντεν Στέιτ να καταφέρνει χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγει με 42-32. Οι Μπλέιζερς προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατέβασαν την διαφορά στους 3 πόντους (48-45), ωστόσο δύο σερί τρίποντα του Κάρι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έστειλαν τους Γουόριορς στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων (54-45).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Γουόριορς μπήκαν εκρηκτικά στο παρκέ και με τον Κάρι να συνεχίζει να "πυροβολεί" εκτόξευσαν την διαφορά αρχικά στους 17 πόντους (70-53). Το Πόρτλαντ ωστόσο δεν έδειχνε να επηρεάζεται και με αντεπίθεση διαρκείας κατέβασε την διαφορά στους 6 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (77-71).

Στην τέταρτη περίοδο οι Γουόριορς θα φρόντιζαν να δείξουν ότι δεν είχαν σκοπό να χάσουν αυτό το παιχνίδι. Μπήκαν έτσι με το πόδι στο γκάζι και ανέβασαν άμεσα την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, ξεφεύγοντας με 97-81. Οι Μπλέιζερς θέλησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια, αυτό όμως αποδείχθηκε μάταιο, με το Γκόλντεν Στέιτ να φτάνει τελικά στη νίκη, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 12 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κοψίματα), Μπόγκου 2, Στ. Κάρι 36 (9/15 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 26, Ιγκουοντάλα 4, Γερέμπκο 9, Λίβινγκστον 4, Μπελ 3, ΜακΚίνι 3, Λούνι 6, Κουκ 8, Τζόουνς 3, Έβανς

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Αμίνου 3 (5 ριμπάουντ), Χάρκλες 17, Καντέρ 10 (16 ριμπάουντ), Λίλαρντ 19 (6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 17, Τέρνερ, Χουντ 17, Κόλινς 9, Σ. Κάρι 3, Λαμπισιέρ, Λέιμαν, Σίμονς