NBA

Γουέιντ και... ξεροί οι Γουόριορς!

AP PHOTO/BRYNN ANDERSON

Ο Ντουέιν Γουέιντ έβαλε ένα από τα πιο τρελά τρίποντα της χρονιάς και το Μαϊάμι νίκησε το Γκόλντεν Στέιτ 126-125 σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε (VIDEOS)!

Ο Ντουέιν Γουέιντ ανέβηκε στον πάγκο της γραμματείας και φώναξε απευθυνόμενος στους θεατές της American Airlines Arena: " Εδώ είναι το σπίτι μου". Και στο σπίτι του σκοράρει όπως θέλει. Ακόμα και με τον απίθανο τρόπο που σκόραρε (με ταμπλό) πίσω από την γραμμή του τρίποντου στην εκπνοή της αναμέτρησης, χαρίζοντας στο Μαϊάμι μία απίθανη νίκη επί του Γκόλντεν Στέιτ με 126-125!

Το Μαϊάμι (27-33) προερχόταν από 3 σερί ήττες και 9 στα τελευταία 11 παιχνίδια, πέφτοντας ενάμισι ματς κάτω από την 8η θέση της ανατολικής περιφέρειας. Είχε χάσει 6 σερί αγώνες στην American Airlines Arena και έπαιζε χωρίς τους Γουάιτσαϊντ, Τζόνσον. Κι όμως, κόντρα στους πρωταθλητές έμοιαζε με την καλύτερη ομάδα στο ΝΒΑ επί περίπου 20 λεπτά, δημιουργώντας διαφορά 24 πόντων σε εκείνο το σημείο (64-40), με τον Γκόραν Ντράγκιτς να βάζει 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 20 εξ αυτών στο δεύτερο δωδεκάλεπτο!

Η Χιτ άγγιξε μάλιστα το ρεκόρ ομάδας για πόντους στο πρώτο ημίχρονο (75 από τη σεζόν 1997/98) με τους 74 που σημείωσε. Οι Γουόριορς (43-18) είναι βέβαια οι... Γουόριορς. Και μέσα σε τέσσερα λεπτά έριξαν την διαφορά στους 15, την ροκάνισαν ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο και στα τελευταία λεπτά πήραν και το προβάδισμα. Οι “Dubs” έμοιαζαν μάλιστα αγκαλιά με τη νίκη μετά τις βολές του Τζόρνταν Μπελ 18,1’’ πριν από τη λήξη, με το σκορ 120-124.

Ωστόσο μετά το τάιμ άουτ του Ερικ Σπόλστρα ο Γουέιντ ευστόχησε σε τρίποντο και στα 13,9’’ ο Ντουράντ είχε 1/2 βολές, αφήνοντας ανοιχτή την πόρτα στο Μαϊάμι. Στον Γουέιντ συγκεκριμένα, που πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση και παρότι κόπηκε αρχικά από τον Μπελ, πρόλαβε να μαζέψει τη μπάλα, να την πετάξει προς το καλάθι και αυτή με έναν μαγικό τρόπο να μπει σε αυτό. Στην τελευταία του χρονιά στο ΝΒΑ, όλα επιτρέπονται. Ακόμα και circus shots σαν αυτό...

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Ολίνικ 15, Γουίνσλου 12, Αντεμπάγιο 11 (10 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 21 (5/7 τρίποντα), Γουέιτερς 5, Χάσλεμ, ΜακΓκρούντερ 8, Τζόουνς 2, Ντράγκιτς 27 (7/11 σουτ), Γουέιντ 25 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 5, Ντουράντ 29 (9/21 σουτ), Λούνι, Κάρι 24 (9/20 σουτ), Τόμπσον 36 (7/15 τρίποντα), Μπελ 10, Γερέμπκο 6, ΜακΚίνι, Κουκ 8, Λίβινγκστον 2, Λι, Ιγκουοντάλα 5.