NBA

Γκρίζλις - Μπακς 114-127: Οδοστρωτήρας Γιάννης!

AP Photo/Brandon Dill AP PHOTO/BRANDON DILL

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ασταμάτητος, οι Μπακς επιβλήθηκαν δύσκολα με 127-114 των Γκρίζλις και διεύρυναν το σερί τους στις 17 νίκες. Απίστευτος ο Τζάρεν Τζάκσον, χτύπησε ο Μπλέντσο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είδε το σερί των Μπακς να απειλείται και... ξέσπασε. Με τους Γκρίζλις του απίστευτου Τζάρεν Τζάκσον να απειλούν με ήττα τους Μπακς για τρεις περιόδους, ο Γιάννης πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και οδήγησε το Μιλγουόκι στη νίκη με 127-114 μέσα στο Μέμφις.

Οι Γκρίζλις έβαλαν δύσκολα στους Μπακς παρά την απουσία του Νο2 του ΝΒΑ Draft, Ζα Μοράντ (ξεκούραση), κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 95-90. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο ο Γιάννης το πήρε προσωπικά σημειώνοντας 17 πόντους (όλοι οι Γκρίζλις σημείωσαν 19 πόντους στο ίδιο διάστημα!) οδήγησε το Μιλγουόκι σε ένα επιμέρους σκορ 37-19 και στο... 23-3 που είναι πλέον το ρεκόρ της ομάδας, το καλύτερο στο ΝΒΑ μαζί με τους Λέικερς.

Ο Γιάννης ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 37 πόντους με 9/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής, αλλά και +26 στο σύστημα +/-, δείγμα της κυριαρχίας του στο παρκέ.

Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ακολούθησε τον Γιάννη σε απόδοση, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 12 πόντους, αλλά να αποχωρεί τραυματίας στην τρίτη περίοδο.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζάκσον ήταν απίστευτος με 43 πόντους και 9/15 τρίποντα - σημειώνοντας μάλιστα 26 πόντους στην τρίτη περίοδο! - με τον Ντίλον Μπρουκς να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζα Κράουντερ 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 62-64, 95-90, 114-127

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 43 (9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κράουντερ 15 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 8 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπρουκς 19 (6/17 σουτ, 4 τρίποντα), Χιλ 8, Άντερσον 5 (6 ριμπάουντ), Καμπόκλο 2, Μέλτον 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκούντουριτς

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 37 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μίντλετον 26 (3), Μ. Λόπεζ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπλέντσο 12, Μάθιους 4, Γουίλσον 11 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Ρ. Λόπεζ 3, Χιλ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 6, Κόναγκτον 2