NBA

Γκόλντεν Στέιτ από τα... παλιά στο Φίνιξ

AP PHOTO/RICK SCUTERI

Οι Γουόριορς αποχαιρέτησαν το 2018 με μία από τις πιο πειστικές εμφανίσεις τους τον τελευταίο μήνα και διέλυσαν τους Σανς 132-109, έχοντας οδηγούς τους Κάρι, Ντουράντ (VIDEO).

Λίγες ώρες πριν αφήσουν πίσω τους το (μαγικό για αυτούς) 2018, οι Γουόριορς φανέρωσαν το καλό τους πρόσωπο στο Φίνιξ. Οι πρωταθλητές έκαναν επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψαν τους Σανς 132-109, δείχνοντας τι μπορούν να κάνουν όταν παίζουν σε υψηλό επίπεδο. Αυτή ήταν η 17η συνεχόμενη νίκη επί των Σανς και 8η σερί στην Αριζόνα για το Γκόλντεν Στέιτ!

Ο Στέφεν Κάρι (34 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Κέβιν Ντουράντ (25 πόντοι) ήταν ως συνήθως οι μπροστάρηδες για τους "πολεμιστές", ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Κλέι Τόμπσον (15), Σον Λίβινγκστον (10) και Τζόρνταν Μπελ (10). Από πλευράς Σανς, που ηττήθηκαν για 5η φορά στους τελευταίους 6 αγώνες, ο Ντιάντρε Έιτον έκανε άλλο ένα νταμπλ-νταμπλ (25 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ ξεχώρισαν και οι Τι Τζέι Γουόρεν (24 πόντοι), Ντέβιν Μπούκερ (20 πόντοι), Κέλι Ούμπρε (15 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι απλά δεν είχαν καμία τύχη σε ένα βράδυ που το Γκόλντεν Στέιτ σούταρε με ποσοστό 54,8%, είχε 14/28 τρίποντα και μοίρασε 31 ασίστ. Ένα ξέσπασμα αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Στιβ Κερ, η οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 24-7, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων και το εκτόξευσε μέχρι το +30 στο δεύτερο ημίχρονο (102-132 στο 44'), κάνοντας επί της ουσίας περίπατο στην Talking Stick Resort Arena.

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 6, Γουόρεν 24 (8/17 σουτ), Έιτον 25 (9/17 σουτ, 7/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Μέλτον 7 (4 κλεψίματα), Μπούκερ 20 (6/15 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπέντερ 3, Μόρλαντ, Ούμπρε 15, Τζάκσον 2, Οκόμπο 4, Κρόφορντ, Ντάνιελς 3.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 7 (7 ασίστ), Ντουράντ 25 (8/14 σουτ), Λούνι 5, Κάρι 34 (6/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Τόμπσον 15, Μπελ 10 (5/5 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γερέμπκο 7, Ντέρικσον 2, ΜακΚίνι 4, Κουκ 8, Λίβινγκστον 10 (5/6 σουτ), Ιγκουοντάλα 5 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Photo credits: AP Photo/Rick Scuteri