NBA

G-League: Ξεχώρισαν οι Αντετοκούνμπο, Μήτρου-Λονγκ

Dallas Mavericks forward Kostas Antetokounmpo (37), of Greece, poses for a photo during the NBA basketball team's media day in Dallas, Friday, Sept. 21, 2018. (AP Photo/Jim Cowsert)
AP Photo/Jim Cowsert AP PHOTO/JIM COWSERT

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο σημείωνε ατομικό ρεκόρ τριπόντων στην ήττα των Λέτζεντς, την ώρα που ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ έκανε άλλη μία καλή εμφάνιση στην G-League (VIDEOS).

Οι Τέξας Λέτζεντς δεν απέφυγαν την 4η συνεχόμενη ήττα από τους Άγκουα Καλιέντε Κλίπερς με 119-125, ωστόσο ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση τον τελευταίο καιρό στην G-League. Ο μικρότερος αδερφός των Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο πέτυχε 17 πόντους με 6/9 σουτ και 2/4 βολές, κάνοντας παράλληλα και ατομικό ρεκόρ με τα 3/4 τρίποντα που είχε στο ματς.

Ο 21χρονος φόργουορντ άρχισε βασικός και έπαιξε συνολικά 35 λεπτά, έχοντας ακόμα 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 2 λάθη. Ένας πρώην παίκτης της ΑΕΚ, πάντως, ο Εξέιβιερ Ρατάν-Μέις, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέτζεντς με 29 πόντους και 12/23 σουτ, καθώς και 7 ασίστ.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε επίσης και ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ στην επιβλητική νίκη των Σολτ Λέικ Σίτι Σταρς επί των Σιου Φολς Σκάιφορς με 141-114. Ο ομογενής σούτινγκ γκαρντ έπαιξε 32 λεπτά και είχε απολογισμό 20 πόντους, 8/13 σουτ (3/6 τρίποντα), 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 1 λάθος, καθώς και +22 στον δείκτη "+/-" όσο βρέθηκε στο παρκέ.

Τέλος, δεν αγωνίστηκε ο Κανέλλος Γαρμπής στη νίκη της Γουϊσκόνσιν Χερντ επί της Λέικλαντ Μάτζικ με 116-114.