NBA

Έπος στο Πόρτλαντ: Νίκη με 140-137 στην 4η παράταση οι Μπλέιζερς!

AP Photo/Craig Mitchelldyer AP PHOTO/CRAIG MITCHELLDYER

Ιστορικό ματς έγινε στο Πόρτλαντ, όπου οι Μπλέιζερς χρειάστηκαν τέσσερις παρατάσεις για να νικήσουν τους Νάγκετς 140-137 και να πάρουν προβάδισμα στη σειρά με 2-1 (VIDEO)!

Αυτά δεν γίνονται. Ή μάλλον γίνονται. Μία φορά κάθε 66 χρόνια. Δύο φορές έχει υπάρξει παιχνίδι τεσσάρων παρατάσεων στην ιστορία των Playoffs. Η πρώτη ήταν το 1953, σε έναν αγώνα των Μπόστον Σέλτικς με τους Σίρακιουζ Νάσιοναλς. Η δεύτερη ήταν σήμερα, στο Moda Center του Πόρτλαντ, εκεί όπου οι Μπλέιζερς νίκησαν τους Νάγκετς 140-137 σε ένα τρελό και γεμάτο ανατροπές παιχνίδι που διήρκεσε τρεις ώρες και 26 λεπτά μέχρι να αναδειχθεί κάποιος νικητής.

Οι δύο ομάδες εκτέλεσαν μαζί 243 σουτ και μάζεψαν 128 ριμπάουντ. Έξι παίκτες έπαιξαν περισσότερο από 50 λεπτά και τρεις σημείωσαν πάνω από 30 πόντους. Η μορφή του αγώνα ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, που σταμάτησε στους 41 και κουβάλησε στις πλάτες του όλο το Πόρτλαντ στις παρατάσεις μαζί με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ (28). Ο παίκτης-κλειδί, πάντως, ήταν ο Ρόντνι Χουντ, που μπήκε ξεκούραστος και πέτυχε κρίσιμους πόντους, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου που αποδείχθηκε το νικητήριο 17,8'' πριν από τη λήξη της τέταρτης παράτασης.

Το παιχνίδι ξεπέρασε τόσο πολύ την συνήθη διάρκεια, που μπλόκαραν ακόμα και τα στατιστικά του ΝΒΑ , με αποτέλεσμα να δείχνουν τον Νίκολα Γιόκιτς ότι έχει παίξει 4'58'' (και όχι 64'58'') και τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ... ένα δευτερόλεπτο (και όχι 60'01''). Το παιχνίδι θα μπορούσε κάλλιστα να έχει οδηγηθεί ακόμα και σε πέμπτη παράταση, αν ο (εμφανώς εξαντλημένος) Γιόκιτς είχε ευστοχήσει και στις δύο βολές που είχε να εκτελέσει 5,6'' πριν από τη λήξη της τέταρτης. Ο Σέρβος σέντερ έχασε όμως την πρώτη με το σκορ 138-136, όπως είχε διαμορφωθεί στα 17,8'' από το τρίποντο του Ρόντνι Χουντ.

Το ματς έμοιαζε εξ αρχής προορισμένο για "θρίλερ", με το Πόρτλαντ και το Ντένβερ να μην μπορούν να αποσπαστούν το ένα από το άλλο. Με εξαίρεση δύο χρονικά σημεία που οι Μπλέιζερς ξέφυγαν με δέκα πόντους διαφορά (29-19 στο 14' και 77-67 στο 34'), οι δύο ομάδες έμοιαζαν να είναι κολλημένες μεταξύ τους. Αυτό που έγινε όμως στο Moda Center, μάλλον ουδείς θα μπορούσε να διανοηθεί. Ο Μπάρτον έστειλε το παιχνίδι στην πρώτη παράταση με λέι-απ 28,6'' πριν από τη λήξη, αφού το τρίποντο του Αμίνου ήταν άστοχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΜακΚόλουμ ήταν αυτός που ισοφάρισε 8,7'' πριν από το τέλος. Στην δεύτερη παράταση οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν μετά το καλάθι του Χάρις που έκανε το σκορ 108-108 με 1'03'' να απομένει, χάνοντας έξι διαδοχικές επιθέσεις, με τελευταίο το μακρινό τρίποντο του Λίλαρντ, σχεδόν... copy paste με αυτό που είχε βάλει μερικές ημέρες νωρίτερα κόντρα στην Οκλαχόμα Σίτι. Μόνο που δεν ήταν Lilllard time αυτή τη φορά...

Στην τρίτη περίοδο οι Νάγκετς ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι, μετά το καλάθι του Μίλσαπ που έκανε το σκορ 125-129 στα 31,8''. Οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν όμως, με τον Λίλαρντ να σημειώνει το καθοριστικό λέι-απ στα 8,4''. Ο Μάρεϊ ήταν άστοχος στο μακρινό -και υπό πίεση- τρίποντο. Εν τέλει ο μοιραίος ήταν ο Γιόκιτς. Με την βολή που έχασε 5,6'' πριν από τη λήξη, ανάγκασε τους Νάγκετς να κάνουν φάουλ. Ο Σεθ Κάρι έβαλε δύο βολές στα 1,8'' και στην επαναφορά (δεν είχαν άλλο τάιμ άουτ οι "σβόλοι") ο ΜακΚόλουμ έκλεψε την πάσα 25 μέτρων του Μίλσαπ. Game Over. Επιτέλους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-17, 48-47, 81-76, 102-102 (κ.α.), 109-109 (1η παρ.), 118-118 (2η παρ.), 129-129 (3η παρ.), 140-137.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Αμίνου 6 (12 ριμπάουντ), Χάρκλες 15 (10 ριμπάουντ), Κάντερ 18 (15 ριμπάουντ), Λίλαρντ 28 (10/24 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΚόλουμ 41 (16/39 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κόλινς 8 (8 ριμπάουντ), Κάρι 5, Τέρνερ, Χουντ 19 (6/8 σουτ).

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 17 (13 ριμπάουντ), Κρεγκ 4, Γιόκιτς 33 (13/25 σουτ, 18 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 λάθη), Μάρεϊ 34 (14/32 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 13, Πλάμλι 3, Μόρις, Μπίσλι 11, Μπάρτον 22 (9 ριμπάουντ).

Photo credits: AP Photo/Craig Mitchelldyer