NBA

Επιστροφή από το -21 και νίκη για τους Τζαζ!

AP Photo/Rick Bowmer AP PHOTO/RICK BOWMER

Τρομεροί οι Τζαζ, ανέτρεψαν διαφορά 21 πόντων κόντρα στους Μάτζικ, παίρνοντας μία σπουδαια - λόγω συνθηκών - νίκη με 106-93!

Οι Τζαζ έφτασαν κοντά σε μία μεγάλη γκέλα κόντρα στους Μάτζικ. Ένα ημίχρονο σοβαρού μπάσκετ ωστόσο αποδείχθηκε τελικά αρκετό για να πάρουν τη νίκη με 106-93 στην έδρα τους, επιστρέφοντας από το -21! Βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους σε 21-21 και ανέβηκαν στην 9η θέση της Δύσης, δείχνοντας έτοιμοι για μεγάλα πράγματα.

Η Γιούτα έπαιζε σαν... υπνωτισμένη στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα το Ορλάντο να ξεφύγει αρχικά με 30-11 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με 45-24 στα μέσα της δεύτερης, δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι. Σταδιακά ωστόσο οι Τζαζ άρχισαν να βρίσκουν πατήματα και αφού αρχικά μείωσαν σε 46-63 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην συνέχεια ξέσπασαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιούτα έμοιαζε με άλλη ομάδα. Βασικά, έμοιαζε με την γνωστή Γιούτα. Αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους σκορ 32-12 στην τρίτη περίοδο (!) με τους Τζαζ να περνούν μπροστά με 76-73 και ένα συνολικό επιμέρους σκορ 60-30 στο δεύτερο ημίχρονο (!) για τη νίκη τους με 106-93.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 33 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζο Ίνγκλες να προσθέτει 16 πόντους και τον Ρούντι Γκομπέρ 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Μάτζικ, ο Ντι Τζέι Όγκαστιν είχε 23 πόντους, ο Νίκολα Βούτσεβιτς 20 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Άαρον Γκόρντον 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Φέιβορς 8, Ίνγκλες 16 (7 ασίστ), Γκομπέρ12 (14 ριμπάουντ), Μίτσελ 33 (7 ασίστ), Νέτο 10, Κράουντερ 9, Νιάνγκ 5, Ο'Νιλ 2, Κόρβερ 11

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 18 (10 ριμπάουντ), Άιζακ 9, Βούτσεβιτς 20 (8 ριμπάουντ), Όγκαστιν 23 (6 ασίστ), Φουρνιέ 1, Ιγούντου, Μπιρτς 7, Μπρίσκο 2, Ρος 13