NBA

Επίδειξη δύναμης των Σίξερς στην Ιντιάνα

Philadelphia 76ers guard Jimmy Butler (23) drives on Indiana Pacers forward Doug McDermott (20) during the first half of an NBA basketball game in Indianapolis, Thursday, Jan. 17, 2019. (AP Photo/Michael Conroy)
AP Photo/Michael Conroy AP PHOTO/MICHAEL CONROY

Μία κλάση ανώτεροι οι Σίξερς, έκαναν πάρτι στην Ιντιάνα διαλύοντας με 120-96 τους Πέισερς, στο υποτιθέμενο ντέρμπι της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι Πέισερς βρίσκονται σε άνοδο τον τελευταίο καιρό, απειλώντας την ελίτ της Ανατολής. Οι Σίξερς όμως είναι η ελίτ της Ανατολής και φρόντισε να το αποδείξει αυτό την Ιντιάνα, διασύροντας τους Πέισερς μέσα στην έδρα τους με 120-96!

Η Φιλαντέλφεια είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 28-25 και την δεύτερη με 54-48. Εκεί όμως που έδειξε ότι ήταν το αφεντικό ήταν στην τρίτη περίοδο, όταν ξαφνικά πήρε μπροστά στην επίθεση και χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 32-23 πήγε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 86-71.

Ήταν πλέον ξεκάθαρο ότι το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει, με τους Σίξερς να μεγαλώνουν κι άλλο την διαφορά, παίρνοντας μία εύκολη νίκη.

Ο Τζίμι Μπάτλερ με 27 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, μ ετον Τζοέλ Εμπίντ να προσθέτει 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, τον Τζέι Τζέι Ρέντικ 20 πόντους και τον Μπεν Σίμονς 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Πέισερς, ο Θαντέους Γιανγκ είχε 27 πόντους, ο Βίκτορ Ολαντίπο 15 πόντους (αλλά με 6/20 σουτ) και ο Ταϊρίκ Έβανς 13 πόντους (αλλά με 6/14 σουτ) και μετά το.. χάος, αφού κανένας άλλος παίκτης της ομάδας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΙΣΕΡΣ: Γιανγκ 27, Μπογκντάνοβιτς 9, Τέρνερ 8 (12 ριμπάουντ), Κόλισον 6, Ολαντίπο 15 (6/20 σουτ, 7 ασίστ), Σαμπόνις 6 (8 ριμπάουντ), Λιφ 2, Τζόνσον, ΜακΝτέρμοτ 2, Χόλιντεϊ, Τζόζεφ 8, Έβανς 13

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Τσάντλερ 10, Εμπίντ 22 (13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κοψίματα), Είμονς 11 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπάτλερ 27 (8 ασίστ), Ρέντικ 20 (6/9 τρίποντα), Μπόλντεν 6, Μουσκάλα 11, Σάμετ 6, ΜακΚόνελ 7, Κορκμάζ