NBA

Επέστρεψαν δριμύτεροι οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

AP PHOTO/PAUL SANCYA

Δύο ημέρες μετά την ήττα στην Οκλαχόμα Σίτι οι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Πίστονς 115-105, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγγίζει το τριπλ-νταμπλ (VIDEO).

Οι Μπακς απλά δεν χάνουν δύο παιχνίδια στη σειρά. Τέλος. Όπως κάνουν όλη τη χρονιά έπειτα από μία ήττα (σαν αυτήν που υπέστησαν προχθές στην Οκλαχόμα Σίτι), οι Μπακς (36-13) έβγαλαν πάλι τον καλύτερο εαυτό τους στο γήπεδο και νίκησαν πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 115-105 τους Πίστονς στο Ντιτρόιτ, κάνοντας το 13-0 στην κανονική περίοδο όποτε προέρχονται από χαμένο παιχνίδι!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε πάλι στα ρηχά στο πρώτο δωδεκάλεπτο (είχε μόνο τρεις πόντους) λόγω φάουλ, από εκεί και πέρα όμως πήρε μπροστά. Ο 24χρονος φόργουορντ έβαλε 21 πόντους με 8/16 σουτ και 4/5 βολές, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ και είχε ακόμα 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα στην 4η φετινή νίκη των Μπακς επί των Πίστονς, το πρώτο "sweep" κανονικής περιόδου στην ιστορία τους απέναντι στην συγκεκριμένη ομάδα!

Τα "ελάφια" είχαν επίσης πάρα πολλές λύσεις στην επίθεση. Κι ας έλειπε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον λόγω τραυματισμού στο στέρνο. Οι οκτώ από τους εννέα παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μάικ Μπούντενχολζερ έβαλαν πάνω από 9 πόντους, με καλύτερους όλων τον Ερικ Μπλέντσο (21) και τον Μπρουκ Λόπεζ (14). Ο σέντερ των Μπακς έβαλε μάλιστα 12 από τους 14 στην πρώτη περίοδο και βοήθησε το Μιλγουόκι να φτάσει άνετα στην 7η νίκη στους τελευταίους 8 αγώνες.

Οι Μπακς ξέφυγαν από το 10ο λεπτό με 16-28 και παρότι στο 16’ είδαν τους Πίστονς να ισοφαρίζουν το σκορ (35-35), δεν τους άφησαν ποτέ να προηγηθούν. Πέντε λεπτά αργότερα είχαν δημιουργήσει διαφορά 17 πόντων (39-56), η οποία δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους τέσσερις στο υπόλοιπο του αγώνα. Ίσα ίσα που η ομάδα του Μπούντενχολζερ ξέφυγε ακόμα και με +21 στο 42’ (87-108), ολοκληρώνοντας το βράδυ με ποσοστό 54% στα σουτ, 32 ασίστ και μόνο 10 λάθη.

Από την πλευρά των Πίστονς (21-28), που δεν προηγήθηκαν ούτε μία φορά και ηττήθηκαν για 4η φορά στους τελευταίους πέντε αγώνες, οι Μπλέικ Γκρίφιν, Ρέτζι Τζάκσον, Αντρε Ντράμοντ και Λουκ Κενάρντ σημείωσαν 82 από τους 105 πόντους της ομάδας.

ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Γκρίφιν 18 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ντράμοντ 20 (13 ριμπάουντ), Τζάκσον 25 (10/15 σουτ), Γκάλογουεϊ 2, Ρόμπινσον, Τζόνσον 8, Πατσούλια 6, Καλντερόν, Τόμας 3, Κενάρντ 19, Μπράουν 4.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 21 (8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μίντλετον 15 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Λόπεζ 14, Μπλέντσο 20 (7 ασίστ), Σνελ 11, Γουίλσον 9, Ιλιασόβα, Χιλ 9, Κόνατον 16 (7/8 σουτ).

Photo credits: AP Photo/Paul Sancya