NBA

Επαγγελματική νίκη για Γουόριορς

AP Photo/Brandon Dill AP PHOTO/BRANDON DILL

Οι Γουόριορς εμφανίστηκαν σοβαροί στο Μέμφις και παίζοντας όσο έκριναν απαραίτητο πήραν τη νίκη με 118-103. Στα ρηχά ο Ντόρσεϊ.

Οι Γουόριορς βρίσκονται στο κυνήγι της πρώτης θέσης στην Δύση, οπότε δεν έχουν πλέον περιθώρια για γκέλες. Έχοντας αυτή τη λογική, πήγαν στο Μέμφις και εμφάνισαν ένα σοβαρό πρόσωπο, παίρνοντας τη νίκη με 118-103.

Το Γκόλντεν Στέιτ δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα. Έπαιξε όσο χρειάστηκε στις τρεις πρώτες περιόδους, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 66-60 και την τρίτη περίοδο 89-84 και μετά... ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο.

Με το παιχνίδι να δείχνει ότι πηγαίνει για ντέρμπι όταν οι Γκρίζλις πέρασαν μπροστά με 92-91, οι Πρωταθλητές απάντησαν με ένα σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά με 100-92. Λίγο αργότερα, με 3 λεπτά να μένουν για το φινάλε, το σκορ ήταν 108-98 και οι Γουόριορς ουσιαστικά είχαν "καθαρίσει" το παιχνίδι.

Ο Στεφ Κάρι με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κέβιν Ντουράντ να ακολουθεί με 28 πόντους με 12/13 σουτ και 9 ριμπάουντ και τον ΝτεΜάρκους Κάζινς να προσθέτει 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Γκρίζλις, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μάικ Κόνλεϊ 22 πόντους και 8 ασίστ και ο Μπρούνο Καμπόκλο 17 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ξεκίνησε εκ νέου στην βασική πεντάδα του Μέμφις και είχε 8 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Χόλιντεϊ 9, Καμπόκλο 17 (13 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 27 (13 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 22 (8 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (6 ριμπάουντ), Ραμπ 2, Πάρσονς 13, Γουάσμπουρν, Κάρτερ, Ράιτ 5

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 6 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντουράντ 28 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάζινς 16 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ0, Κάρι 28 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 13, Γερέμπκο, ΜακΚίνι 2, Λούνι 4, Μπόγκουτ, Κουκ 9, Λϊβινγκστον 8, Ιγκουοντάλα 4