NBA

Ένα ξέσπασμα αρκούσε στους Θάντερ

AP Photo/Rob Ferguson AP PHOTO/ROB FERGUSON

Ένα απίστευτο σερί 24-0 στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τους Θάντερ προκειμένου να αποκτήσουν απόσταση ασφαλείας από τους Πέισερς, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 107-99.

Οι Θάντερ πήραν μία άτυπη ρεβάνς για την προ εβδομάδων ήττα τους από τους Πέισερς. Σε ένα παιχνίδι που είχε ως κύριο χαρακτηριστικό τις δυναμικές άμυνες, η Οκλαχόμα Σίτι πήρε τη νίκη με 107-99 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 44-31.

Οι Θάντερ στηρίχθηκαν εν πολλοίς σε ένα σερί 24-0 στην τρίτη περίοδο για να πάρουν τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πέισερς είχαν το πάνω χέρι, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 54-45. Ενώ όμως φάνηκε να ελέγχουν το παιχνίδι και ξέφυγαν με 58-48 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Θάντερ ξέσπασαν και σημειώνοντας τους επόμενους 24 πόντους του παιχνιδιού ξέφυγαν με 72-58.

Έκτοτε η Οκλαχόμα Σίτι είχε πλέον ξεκάθαρα το πάνω χέρι. Η Ιντιάνα θέλησε να αντιδράσει, ωστόσο μέχρι το τέλος του αγώνα δεν κατάφερε ποτέ να κατεβάσει την διαφορά κάτω από τους 6 πόντους.

Ο Πολ Τζορτζ με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Στίβεν Άνταμς να προσθέτει 25 πόντους και 12 ριμπάουντ, τον Τζεράμι Γκραντ 19 πόντους και τον Ράσελ Γουέσμπρουκ 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Για τους Πέισερς, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 28 πόντους, ο Ντομάντας Σαμπόνις 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μάιλς Τέρνερ 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 31, Γκραντ 19 (7 ριμπάουντ), Άνταμς 25 (12 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 17 (11 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Φέργκιουσον 5, Νοέλ 4, Μόρις, Ναντέρ 3, Σρόντερ 3

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ: Γιανγκ 11, Μπογκντάνοβιτς 28, Τέρνερ 12 (14 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Κόλισον 8 (6 ασίστ), Μάθιους 10, Σαμπόνις 18 (10 ριμπάουντ), ΜακΝτέρμοτ 5, Τζόζεφ, Έβανς 7