NBA

Ένα δωδεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Κλίπερς

AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Οι Κλίπερς ζορίστηκαν για ένα ημίχρονο απέναντι στους Μπουλς, αλλά κέρδισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 45-21 και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 128-121 (VIDEO).

Οι Κλίπερς παίζουν πολλά για να χάνουν αγώνες σαν αυτόν με τους Μπουλς. Όταν το συνειδητοποίησαν, όλα έγιναν απλά για αυτούς. Ένα εκρηκτικό τρίτο δωδεκάλεπτο αποδείχθηκε υπεραρκετό για την ομάδα του Λ.Α., η οποία μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων στο 34' (91-73) και δεν δυσκολεύτηκε στο τέλος να καταβάλει τους Μπουλς με 128-121, μεγαλώνοντας -στα έξι παιχνίδια- την διαφορά από τους 9ους Κινγκς στην δυτική περιφέρεια.

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι (27 πόντοι) και ο Μοντρέζ Χάρελ (26 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Κλίπερς (40-30), σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με τους ασίσταντ κόουτς σε ρόλο πρώτου προπονητή, αφού ο Ντοκ Ρίβερς και ο Τζιμ Μπόιλεν αποβλήθηκαν αμφότεροι με τεχνικές ποινές επειδή καυγάδισαν 1'14'' πριν από τη λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου!

Η ουσία είναι ότι οι Κλίπερς έκαναν την δουλειά τους και έφτασαν τις έξι νίκες στους τελευταίους επτά αγώνες, παρότι σούταραν μόνο με 44,4% έναντι του 52,5% των Μπουλς (19-51). Οι γηπεδούχοι έκαναν όμως και μόνο οκτώ λάθη, ενώ μετέτρεψαν σε 23 εύκολους πόντους τα 17 στα οποία υπέπεσαν οι "ταύροι", που μετρούν πλέον τέσσερις σερί ήττες.

Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Γκαλινάρι 27 (10/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ζούμπατς 9 (7 ριμπάουντ), Μπέβερλι 13 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμετ 9, Γκίλγκιους-Αλεξάντερ 17 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκριν, Χάρελ 26 (9/18 δίποντα, 8/8 βολές), Τσάντλερ, Γουίλιαμς 21, Τεμπλ 6, Θόρνγουελ.

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 10 (8 ριμπάουντ), Πόρτερ 15, Λόπεζ 22 (9/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Νταν 14, ΛαΒίν 31 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φελίσιο 5, Χάρισον 4, Αρτσιντιάκονο 1, Λουαού-Καμπαρό 3, Μπλέικνι 2, Σέλντεν 14.

Δείτε εδώ την κατάταξη σε όλους τους ομίλους του ΝΒΑ.

Photo credits: AP Photo/Marcio Jose Sanchez