NBA

Έδειξαν χαρακτήρα οι Σέλτικς

AP Foto/Winslow Townson AP FOTO/WINSLOW TOWNSON

Οι Σέλτικς τα χρειάστηκαν στο Game 2 κόντρα στους Πέισερς, βρέθηκαν ακόμα και στο -12, αλλά βρήκαν τον τρόπο να φέρουν τούμπα το ματς και να νικήσουν με 99-91, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Οι Πέισερς βρέθηκαν κοντά στο να κάνουν το "break" στην Βοστώνη. Για κακή τους τύχη, δύο στιγμές αδυναμίας αρκούσαν για να διαλύσουν ότι έχτιζαν σε όλο το ματς, με τους Σέλτικς να παίρνουν τη νίκη με 99-91 και να κάνουν το 2-0 στην σειρά.

Οι Πέισερς ήταν εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι από ότι στο Game 1, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 33-29, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι 52-50 για τους Σέλτικς. Η Ιντιάνα όμως θα ήταν ακόμα καλύτερη στην συνέχεια.

Ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βοήθησε τους Πέισερς να ξεφύγουν με 70-58 και να κλείσουν τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 79-68. Οι Σέλτικς πάντως δεν σκόπευαν να τα παρατήσουν και χάρη σε ένα δικό τους σερί 16-0 πέρασαν μπροστά με 86-82. Η Ιντιάνα απάντησε και πέρασε μπροστά με 91-89, ωστόσο κάπου εκεί οι Σέλτικς έδειξαν χαρακτήρα και πέρασαν μπροστά με 94-91.

Οι Πέισερς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Γουέσλι Μάθιους με 12 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος δεν βρήκε στόχο. Αμέσως μετά, ο Τζέισον Τέιτουμ με κάρφωμα και φάουλ στην άλλη πλευρά του παρκέ "κλείδωσε" τη νίκη των Σέλτικς, που τελικά έκλεισαν τον αγώνα με ένα σερί 10-0.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 37 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 26 πόντους και τον Γκόρντον Χέιγουορντ 13 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 23 πόντους, ο Θαντέους Γιανγκ 15 πόντους και οι Ντάρεν Κόλισον και Ταϊρίκ Έβανς από 13 πόντους.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 26, Χόρφορντ 4 (10 ριμπάουντ), Μπέινς 5, Ίρβινγκ 37 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜΠράουν 6, Μόρις, Τάις 4, Χέιγουορντ 13, Ροζίερ 4

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ: Γιανγκ 15, Μπογκντάνοβιτς 23 (8 ριμπάουντ), Τέρνερ 8, Κόλισον 13, Μάθιους 6, Σαμπόνις 1, ΜακΝτέρμοτ 4, Χόλιντεϊ 2, Τζόζεφ 6, Έβανς 13