NBA

Δύσκολη νίκη των Χόρνετς επί των... μισών Γκρίζλις

AP Photo/Chuck Burton AP PHOTO/CHUCK BURTON

Οι Χόρνετς δυσκολεύτηκαν κόντρα στους χτυπημένους από τραυματισμούς Γκρίζλις, αλλά στο τέλος βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη με 100-92, παραμένοντας σε τροχιά playoffs.

Οι Χόρνετς συνεχίζουν την αθόρυβη πορεία τους με προορισμό τα playoffs. Έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι κόντρα στους Γκρίζλις - που παρατάχθηκαν με μόλις 10 παίκτες, με τον Μάικ Κόνλεϊ να είναι μεταξύ των απόντων - πήραν τη νίκη με 100-92 και παράμειναν στην 7η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 100-92.

Οι Χόρνετς είδαν τους Γκρίζλις να ξεφεύγουν με 29-17 στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να κάνουν υπερπροσπάθεια στην δεύτερη περίοδο για να ισοφαρίσουν σε 45-45. Κάπως έτσι, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τους Γκρίζλις να έχουν προβάρισμα με 90-85 με 4.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Χόρνετς έδειξαν χαρακτήρα και έσφιξαν την άμυνά τους. Αποτέλεσμα; Να κλείσουν τον αγώνα με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 15-2 και να φτάσουν στη νίκη με 100-92!

Ο Κέμπα Γουόκερ με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μαλίκ Μονκ να προσθέτει 20 πόντους και τον Μάρβιν Γουίλιαμς 16 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Σέλβιν Μακ είχε 19 πόντους και 9 ασίστ και οι Τζάστιν Χόλιντεϊ και Ιβάν Ραμπ από 15 πόντους, ενώ ο Μαρκ Γκασόλ έμεινε στους 8 πόντους με 3/10 σουτ.

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ: Γουίλιαμς 16, Μπατούμ 7 (10 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 1, Γουόκερ 23, Λαμπ 6, Μπρίτζες, Κιντ-Γκίλχριστ 10, Ερνανγκόμεζ 2, Πάρκερ 15, Μονκ 20

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Γκριν 10, Χόλιντεϊ 15, Γκασόλ 8 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μακ 19 (9 ασίστ), Κάρτερ 8, Ραμπ 15, Γουάσπουρν, Καμπόκλο 7, Νοά 10 (11 ριμπάουντ)