NBA

"Διπλός" Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά ηττημένος στο Σαν Αντόνιο

AP Photo/Eric Gay AP PHOTO/ERIC GAY

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε ακόμα ένα double-double, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Μπακς στο Σαν Αντόνιο, με τους Σπερς να παίρνουν τη νίκη με 121-114.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα των Μπακς στο Σαν Αντόνιο δεν έφτανε. Το Μιλγουόκι φαινόταν αποφασισμένο να πάρει μία σημαντική νίκη εκτός έδρας, ωστόσο οι Σπερς αποδείχθηκαν ανώτεροι, επέστρεψαν από το -15 και πήραν τη νίκη με 121-114.

Το Σαν Αντόνιο άντεξε τους κραδασμούς του ξεκινήματος των Μπακς και αντέδρασε σωστά στην προσπάθεια του Μιλγουόκι να επιστρέψει στο ματς στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι μπορούσε για να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κόψιμο σε 35 λεπτά συμμετοχής. Η καλή του απόδοση όμως δεν έφτανε για την ομάδα του.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 28 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Σπερς, με τους Πάτι Μιλς και Μάρκο Μπελινέλι να προσθέτουν από 16 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Έρικ Μπλέντσο είχε 21 πόντους και ο Κρις Μίντλετον 15 πόντους, με τον Ματ Κόνατον να προσθέτει 14 πόντους.

ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Το Μιλγουόκι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 21-6 στην πρώτη περίοδο. Το Σαν Αντονιο ωστόσο ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση. Αφού λοιπόν αρχικά μείωσε σε 25-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου και σε 35-36 στα μέσα της δεύτερης, κράτησε την επαφή του με το σκορ, με το Μιλγουόκι να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 60-54.

Στην τρίτη περίοδο το Σαν Αντονίο ήταν "καυτό" και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 17-4 πέρασε μπροστά με 71-64, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 87-83. Στην τέταρτη περίοδο ξεκίνησε πάλι δυνατά και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 10-1 ξέφυγε με 97-84 και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω, φτάνοντας στη νίκη.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ:Όλντριτζ 29 (15 ριμπάουντ), ΝτεΡόζαν 28, Γουάιτ 7, Φορμπς 12, Πετλ 8 (8 ριμπάουντ), Μπελινέλι 16, Μπέρτανς 5, Μιλς 16, Κάνινγκχαμ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 27 (10/18 σουτ, 6/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόπεζ 11 (10 ριμπάουντ), Μίντλετον 15 (8 ριμπάουντ), Μπλέντσο 21 (6 ασίστ), Μπρόγκντον 5, Κόνατον 14, Μίροτιτς 10, Γκασόλ 3, ΝτιΒιντσέντζο 2, Σνελ 6