NBA

Διαστημικός Χάρντεν, εκτέλεσε με 60αρα τους Σπερς!

AP Photo/Eric Christian Smith AP PHOTO/ERIC CHRISTIAN SMITH

Ο Τζέιμς Χάρντεν τα διέλυσε όλα κόντρα στους Σπερς και σημειώνοντας 61 πόντους οδήγησε τους Ρόκετς στη νίκη με 111-105!

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν - για ακόμα μία φορά φέτος - από άλλο πλανήτη! Ο "Μούσιας" πήρε για ακόμα μία φορά από το χέρι τους Ρόκετς και σημειώνοντας 61 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 111-105 επί των Σπερς!

Ο σταρ του Χιούστον ήταν απλώς απολαυστικός. Σημείωσε 27 πόντους στην πρώτη περίοδο, σκόραρε όπως και όποτε ήθελε και κάποια στιγμή στην τέταρτη περίοδο έφερε το ματς τούμπα μόνος του σημειώνοντας 13 σερί πόντους, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα του Σαν Αντόνιο!

Η τελική στατιστική απεικόνιση της βραδιάς του Χάρντεν τα έλεγε όλα: 61 πόντοι με 10/21 δίποντα, 9/13 τρίποντα, 14/17 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Για τους Σπερς, ο Μπριν Φορμπς είχε 20 πόντους, ο Ντέρικ Γουάιτ 18 πόντους και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΠΑΛΕΨΑΝ ΟΙ ΣΠΕΡΣ, ΑΛΛΑ Ο ΧΑΡΝΤΕΝ... ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΤΑΝ

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους Ρόκετς να κάνουν πάρτι χάρη στον Χάρντεν και να ξεφεύγουν με 36-21 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 62-47.

Οι Σπερς πάντως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στην τρίτη περίοδο ανέτρεψαν την κατάσταση χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 34-19, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο ισόπαλες με 81-81.

Στην τέταρτη περίοδο το Σαν Αντόνιο φάνηκε να πατάει καλύτερα, ξεφεύγοντας με 96-91 και 100-94. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Χάρντεν, ο οποίος με τρία σερί τρίποντα έκανε το σκορ 103-100 και σημειώνοντας συνολικά 13 σερί πόντους έκανε μόνος του στο σκορ 107-102 για το Χιούστον! Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον τον δρόμο του, με τον Πολ να "σφραγίζει" τη νίκη των Ρόκετς από την γραμμή των βολών.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ (10 ριμπάουντ), Καπέλα 7 (16 ριμπάουντ), Πολ 18, Χάρντεν 61 (19/34 σουτ, 14/17 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 12, Χάουζ 1, Νένε 4, Γκριν 5, Σάμπερτ 3

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Γκέι 7 (9 ριμπάουντ), Όλντριτζ 10, Γουάιτ 18 (8 ριμπάουντ), ΝτεΡόζαν 16 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φορμπς 20, Μπέρτανς 3 (1/10 τρίποντα), Πετλ 8 (8 ριμπάουντ), Μιλς 8, Γουόκερ 4, Μπελινέλι 11