NBA

Ασταμάτητοι οι Γουόριορς, έφτασαν τις 11 σερί νίκες

AP PHOTO/MICHAEL CONROY

Ο Στέφεν Κάρι πέτυχε 23 από τους 26 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και οι Γουόριορς διέλυσαν τους Πέισερς στην Ιντιάνα 132-100, φτάνοντας τις 11 συνεχόμενες νίκες (VIDEO).

Το video που έβγαλαν στην δημοσιότητα οι Γουόριορς (36-14) από την προπόνηση του Στέφεν Κάρι στο βοηθητικό του Bankers Life Fieldhouse, θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί και το preview του αγώνα. Ο Στέφεν Κάρι απλά δεν αστοχούσε στην Ιντιάνα το βράδυ της Δευτέρας. Ο 30χρονος σούπερ σταρ έβαλε τα πρώτα οκτώ σουτ που επιχείρησε (με 6/6 τρίποντα), πέτυχε 23 από τους 26 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε τους Γουόριορς να περάσουν δια περιπάτου από την Ιντιάνα (132-100), φτάνοντας τις 11 νίκες στη σειρά.

Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς (22 πόντοι) έκανε επίσης την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα της νέας ομάδας του, η οποία ευστόχησε σε 14 από τα πρώτα 17 δίποντα που επιχείρησε και δεν χρειάστηκε τον Ντρέιμοντ Γκριν (πήρε ρεπό) για να σημειώσει την 10η συνεχόμενη νίκη της μακριά από το Οκλαντ. Οι Γουόριορς δεν χρειάστηκαν καν τον Κέβιν Ντουράντ να είναι στα καλά του, αφού ο "K.D." είχε 7/21 σουτ και είδε το σερί των αγώνων με 20+ πόντους να σταματάει στους 22.

Το Γκόλντεν Στέιτ χρειάστηκε απλά ένα ξέσπασμα στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όταν έτρεξε ένα επιμέρους 24-3 και μετέτρεψε το 16-16 σε 19-40. Οι Γουόριορς δεν είδαν ούτε στιγμή την πλάτη των Πέισερς στο παιχνίδι και διατήρησαν μέχρι τέλους μία μεγάλη διαφορά που δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 16 πόντους. Τόσο απλά. Οι πρωταθλητές σούταραν με ποσοστό 54,1%, μοίρασαν 39 ασίστ και έκαναν παράλληλα το πρώτο τους sweep σε περιοδεία πέντε αγώνων από το Νοέμβριο του 2014.

Οι Πέισερς (32-17), από την άλλη, υπέστησαν την πιο βαριά ήττα της σεζόν και έπεσαν στο 7-6 χωρίς τον Βίκτορ Ολαντίπο την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Έχουν όμως 0-2 μετά τον σοβαρό τραυματισμό του All-Star τους και η εικόνα που παρουσίασαν σε αυτά τα δύο παιχνίδια δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική... Ο Μάιλς Τέρνερ (16 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ιντιάνα, η οποία έπαιξε και χωρίς τον αντικαταστάτη του Ολαντίπο στην αρχική πεντάδα, τον Ταϊρίκ Έβανς, λόγω πόνων στη μέση.

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ (ΜακΜίλαν): Γιανγκ 11 (7 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 15, Τέρνερ 16, Κόλισον 13 (8 ασίστ), Σάμνερ 2 (1/10 σουτ), Σαμπόνις 6, Λιφ 8, Τζόνσον, ΜακΝτέρμοτ 6, Ο’Κούιν 2, Χόλιντεϊ 12, Τζόζεφ 6, Ριντ 3.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπελ 8, Ντουράντ 16 (7/21 σουτ, 7 ασίστ), Κάζινς 22 (7/12 σουτ), Κάρι 26 (4/5 δίποντα, 6/8 τρίποντα) Τόμπσον 16, Ντέρικσον 5, ΜακΚίνι, Λούνι 15 (6/7 σουτ), Λίβινγκστον 4, Κουκ 7, Ιγκουοντάλα 6 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 τάπες), Λι 7.

Photo credits: AP Photo/Michael Conroy