Αποθεώθηκε στο Κλίβελαντ ο ΛεΜπρόν και μετά... εκτέλεσε τους Καβς

AP Photo/Tony Dejak

Οι φίλοι των Καβαλίερς υποδέχθηκαν σαν ήρωα των ΛεΜπρόν Τζέιμς στο Κλίβελαντ και μετά τον είδαν να... εκτελεί την ομάδα τους, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 109-105.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήξερε ότι ο αγώνας με τους Καβαλίερς δεν ήταν σαν όλους τους άλλους. Έχοντας αποχωρήσει για δεύτερη φορά από την ομάδα της καρδιάς του με προορισμό τους Λέικερς, ο Τζέιμς επέστρεψε ξανά ως αντίπαλος και γνώρισε την αποθέωση. Στην συνέχεια, απλώς φρόντισε με την εμφάνισή του να ξυπνήσει (πρόσφατες) μνήμες στους φίλους των Καβς, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 109-105.

Ο ΛεΜπρόν βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Έκανε δηλαδή τα... γνωστά, οδηγώντας τους Λέικερς σε μία νίκη με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αφού οι Καβς είχαν ξεφύγει με 9 πόντους (96-87) με περίπου 7 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί όμως ήταν που ανέλαβε δράση ο Τζέιμς, ο οποίος μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά είχε βάλει τους Καβς μπροστά στο σκορ με 102-99. Το τελικό 109-105 διαμορφώθηκε χάρη σε βολές του Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ στο φινάλε.

Ο Λόνζο Μπολ με 15 πόντους, ο Μπράντον Ίνγκραμ με 14 πόντους και ο Κάλνγουελ-Πόουπ με 13 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Τζέιμς. Για τους Καβαλίερς, ο Τσέντι Οσμάν είχε 21 πόντους, ο Τζόρνταν Κλάρκσον 20 πόντους και ο Τρίσταν Τόμπσον 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.