NBA

Απίστευτος Ντόρσεϊ με ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ!

AP Photo/Willie J. Allen Jr. AP PHOTO/WILLIE J. ALLEN JR.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία που του έδωσαν οι Γκρίζλις και έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους στην ήττα του Μέμφις στο Ορλάντο με 119-123!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στα καλύτερά του! Ο ομογενής γκαρντ ξεκίνησε για πρώτη φορά την φετινή σεζόν στην βασική πεντάδα των Γκρίζλις και τα... διέλυσε όλα, κοντεύοντας να νικήσει μόνος του τους Μάτζικ! Στο τέλος η ομάδα του όμως δεν άντεξε, με τους Μάτζικ να παίρνουν τη νίκη με 123-119 στην παράταση και να πλησιάζουν τους Χιτ στην 8η θέση της Ανατολής.

Ο Ντόρσεϊ ήταν απίστευτος. Βρήκε ρυθμό από την αρχή και εκτελούσε από παντού, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους (ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ) με 6/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 43 λεπτά συμμετοχής. Στην παράταση μάλιστα σημείωσε μερικά μεγάλα σουτ, ωστόσο αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του.

Παίζοντας για την... ζωή τους, οι Μάτζικ έφεραν τα πάνω-κάτω στα τελευταία 16 λεπτά του αγώνα, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 110-110 χάρη σε λέι-απ του Εβάν Φουρνιέ και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και έφτασαν στη νίκη.

Ο Τέρενς Ρος με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Εβάν Φουρνιέ να ακολουθεί με 27 πόντους και τον Νίκολα Βουτσεβιτς να προσθέτει 25 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 23 πόντους και 24 ριμπάουντ και ο Τζάστιν Χόλιντεϊ 22 πόντους.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 5, Άιζακ 11, Βούτσεβιτς 25, Όγκαστιν 20, Φουρνιέ 27 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιγούντου 2, Μπιρτς 2, Κάρτερ-Γουίλιαμς, Ρος 31 (8/12 τρίποντα)

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Χόλίντεϊ 22, Καμπόκλο 9, Βαλαντσιούνας 23 (24 ριμπάουντ), Ράιτ 12 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 29 (11/19 σουτ, 9 ασίστ), Ραμπ 4, Γουάσμπουρν, Πάρσονς 17, Κάρτερ 3