NBA

Ανετα οι Τζαζ τους Γουλβς

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Τζαζ δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Γουλβς και έχοντας 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πήραν τη νίκη με 120-100.

Οι Τζαζ βρήκαν απέναντί τους μία εξαντλημένη Μινεσότα, η οποία έφτασε στην Γιούτα το πρωί του αγώνα επειδή η πτήση της ομάδας καθυστέρησε 10 ώρες λόγω ισχυρών ανέμων στο Ντένβερ. Δεν λυπήθηκε λοιπόν του αντιπάλους της και πήρε τη νίκη με 120-100.

Οι Μορμόνοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν με 35-24 στην πρώτη περίοδο και 64-55 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Γουλβς αντέδρασαν προσωρινά στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 70-71, ωστόσο πολύ γρήγορα η Γιούτα είχε ξεφύγει εκ νέου με 91-81 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Τα υπόλοιπα ήταν... ιστορία.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Τζαζ, με τον Τζο Κράουντερ να έχει 18 πόντους και τον Ντέρικ Φέιβορς 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Άντριου Γουίγκινς 14 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και ο Τάιους Τζόουνς 12 πόντους και 9 ασίστ.

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Φέιβορς 17 (11 ριμπάουντ), Ίνγκλες 12 (8 ασίστ), Γκομπέρ 10 (13 ριμπάουντ), Ρούμπιο 8 (8 ασίστ), Μίτσελ 24, Κράουντερ 18, Νιάνγκ 8, Ο'Νιλ 5, Ούντο, Έξουμ, Νέτο 7, Κόρβερ 11

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Σάριτς 10, Γουίγκινς 14, Τάουνς 34 (12 ριμπάουντ), Τζόουνς 12 (9 ασίστ), Οκότζι 2, Τόλιβε 6, Γκίμπσον 6, Μπάτες-Ντιόπ 6, Τζενγκ 8, Μπέιλες 8, Τέρελ, Γουίλιαμς, Ρέινολντς 2