NBA

Άνετα οι Γουόριορς και... 1-0

AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Οι Γουόριορς έκαναν επίδειξη δύναμης στο Game 1 της σειράς με τους Κλίπερς, νίκησαν με 121-104 και έκαναν το 1-0 στην σειρά. Αποβλήθηκαν Ντουράντ και Μπέβερλι.

Οι Γουόριορς έδειξαν τα δόντια τους κόντρα στους Κλίπερς. Ανά διαστήματα τουλάχιστον. Παίζοντας όσο χρειαζόταν, οι πρωταθλητές νίκησαν με 121-104 την ομάδα του Λ.Α και έκαναν το 1-0 στην σειρά, δείχνοντας ότι έχουν ήδη γυρίσει τον διακόπτη!

Το Γκόλντεν Στέιτ έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του, ξεφεύγοντας με 36-27 στην πρώτη περίοδο. Οι Κλίπερς πάντως αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 41-40, αλλά το Γκόλντεν Στέιτ φρόντισε πάλι να βάλει γρήγορα τα πράγματα στην θέση τους, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 69-56.

Στην τρίτη περίοδο οι Γουόριορς ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι. Παίζοντας το δικό τους μπάσκετ, οι πρωταθλητές διατήρησαν με άνεση μία διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με 98-79. Εκεί, το παιχνίδι απέκτησε τυπικό χαρακτήρα, με το μόνο πράγμα που τάραξε λίγο τις ισορροπίες να είναι οι διαρκείς τσακωμοί του Κέβιν Ντουράντ με τον Πάτρικ Μπέβερλι, κάτι που τελικά οδήγησε στην αποβολή τους με 4 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε του αγώνα.

Ο Στεφ Κάρι με 38 πόντους, 15 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντουράντ να προσθέτει 23 πόντους και τον Ντρέιμοντ Γκριν 17 πόντους.

Για τους Κλίπερς, ο Μοντρέζλ Χάρελ είχε 26 πόντους, ο Λου Γουίλιαμς 25 πόντους και ο Σάι Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 18 πόντους.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 17 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντουράντ 23, Κάζινς 9 (9 ριμπάουντ), Κάρι 38 (15 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 12, Μπελ, Γερέμπκο, ΜακΚίνι 3, Λούνι 6, Μπόγκουτ 3, Κουκ 2, Λίβινγκστον, Ιγκουοντάλα 8

Λ.Α ΚΛΙΠΕΡΣ: Γκαλινάρι 15 (8 ριμπάουντ), Ζούμπατς, Μπέβερλι 3 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμετ 3, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 18, Γκριν 10, Χάρελ 26, Τσάντλερ 2, Ρόμπινσον, Γουίλιαμς 25 (9 ασίστ), Τεμπλ, Γουάλας 2, Θόρνγουελ