NBA

Ανεπανάληπτος Χάρντεν, κέρδισε μόνος του τους Γουόριορς!

Golden State Warriors' Kevin Durant, left, defends against Houston Rockets' James Harden during the first half of an NBA basketball game Thursday, Jan. 3, 2019, in Oakland, Calif. (AP Photo/Ben Margot)
AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Τρελό παιχνίδι έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ, με τους Ρόκετς να επιστρέφουν από το -20 και να κερδίζουν με 135-134 τους Γουόριορς στην παράταση χάρη σε τρίποντο του απίστευτου Χάρντεν! Triple-double με 40αρα από τον "Μούσια"!

Ο Τζέιμς Χάρντεν και οι Ρόκετς έστειλαν μήνυμα σε όλο το ΝΒΑ: Μην τους ξεγράφετε! Σε ένα τρομερό παιχνίδι στο Γκόλντεν Στέιτ, οι - χωρίς Κρις Πολ και Έρικ Γκόρντον - Ρόκετς κέρδισαν με 135-134 τους Γουόριορς στην παράταση, επιστρέφοντας από το -20, χάρη σε τρίποντο του Τζέιμς Χάρντεν!

Στο ίσως καλύτερο παιχνίδι της σεζόν, οι Ρόκετς άντεξαν ό,τι τους έστειλαν οι Γουόριορς, ξεπέρασαν ακόμα και μία σκανδαλώδη μη απόφαση των διαιτητών λίγο πριν το τέλος της παράτασης - όταν δεν είδαν ότι ο Ντουράντ επανέφερε την μπάλα εντός παρκέ πατώντας ξεκάθαρα εκτός των ορίων του γηπέδου πριν γίνει το σκορ 134-132 με καλάθι του Κάρι - και πήραν μία παλικαρίσια νίκη χάρη στα όργια του Χάρντεν!

Ο Χάρντεν ήταν και ο απόλυτος σταρ του αγώνα, όντας ασταμάτητος, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 44 πόντους με 10/23 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ, σε μία μυθική εμφάνιση! Οδήγησε έτσι εκ του ασφαλούς στη νίκη το Χιούστον, σε μία βραδιά που άνθισε ο Καπέλα με 29 πόντους και 21 ριμπάουντ, με τον Όστιν Ρίβερς να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Στέφεν Κάρι είχε 35 πόντους και οι Κέβιν Ντουράντ και Κλέι Τόμπσον από 26 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν... καταιγιστικά το παιχνίδι. Επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό τους, ξέφυγαν με 34-22 στην πρώτη περίοδο και 70-53 στην δεύτερη, ελέγχοντας το παιχνίδι. Στην τρίτη περίοδο μάλιστα η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (73-53), με τους πρωταθλητές να δείχνουν να μην ανησυχούν. Οι Ρόκετς όμως θα φρόντιζαν να το αλλάξουν αυτό.

Στηριζόμενοι στον Χάρντεν, οι Τεξανοί άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, μειώνοντας σε 98-92 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα έφτασαν ακόμα πιο κοντά, κάνοντας το ματς ντέρμπι, ισοφαρίζοντας σε 119-119 χάρη σε ένα σερί 6-0! Στο τέλος μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Χάρντεν δεν βρήκε στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να... απομακρυνθούν η μία από την άλλη, μέχρι που φτάσαμε στο τρελό φινάλε: Την εξόφθαλμη παράβαση του Ντουράντ που δεν καταλογίστηκε και οδήγησε στο εύστοχο σουτ του Κάρι για το 134-132 και το τεράστιο τρίποντο του Χάρντεν για το 135-134. Το Γκόλντεν Στέιτ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Ντουράντ στο φινάλε δεν βρήκε ποτέ στόχο.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 9 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντουράντ 26 (10/23 σουτ, 7 ριμπάουντ), Λούνι 12 (7 ριμπάουντ), Κάρι 35 (6 ασίστ), Τόμπσον 26, Μπελ, Γιερέμπκο 5, ΜακΚίνι 5, Κουκ 5, Λίβινγκστον 6, Ιγκουοντάλα 5

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 3, Χάουζ 17, Καπέλα 29 (21 ριμπάουντ), Χάρντεν 44 (3/9 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 8/9 βολές), 10 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Ρίβερς 18 (7/18 σουτ), Κλαρκ, Ενίς 3, Νάιτ 5, Γκριν 16