ΜΠΑΣΚΕΤ

Άλωσε το Λ.Α. με σερί 19-0 το Μαϊάμι

AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Το Μαϊάμι έκανε σερί 19-0 στην 4η περίοδο και νίκησε στο Λ.Α. τους Κλίπερς 121-98 με ηγέτη τον Ντουέιν Γουέιντ. Οι Μπλέιζερς κατέβαλαν τη Μινεσότα με 113-105 (VIDEOS).

Το παιχνίδι στο Staples Center ήταν επί 37 λεπτά πραγματικό ντέρμπι, με τους Κλίπερς και την Χιτ να εναλλάσσουν διαρκώς το προβάδισμα. Μετά, ακολούθησε ένα καθολικό μπλακ άουτ. Η Χιτ κράτησε την ομάδα του Λ.Α. χωρίς πόντο για τα επόμενα επτά λεπτά, έκανε σερί 19-0 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και εν τέλει έφτασε στη νίκη με το επιβλητικό 121-98!

Ο Ντουέιν Γουέιντ έβαλε έξι από τους 25 πόντους του (είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ) στο καθοριστικό σερί του Μαϊάμι, το οποίο ξεκίνησε με 2-0 την μεγαλύτερη περιοδεία της χρονιάς. Ο Τζάστις Γουίνσλοου (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ) ήταν επίσης εξαιρετικός, όπως και οι Τζέιμς Τζόνσον (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Κέλι Ολίνικ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Μπαμ Αντεμπάγιο (14 πόντοι, 7/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ο Τομπάιας Χάρις (20 πόντοι) και ο Λου Γουίλιαμς (18 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Κλίπερς, που μετρούν πλέον δύο σερί ήττες και τρεις στους τελευταίους τέσσερις αγώνες.

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ - ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Lillard time!

Στο Πόρτλαντ έπειτα από καιρό ήταν ξανά... Lillard time. Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε 28 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ, έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε και οι Μπλέιζερς νίκησαν τους Τίμπεργουλβς 113-105, τελειώνοντας το παιχνίδι με σερί 10-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά. Οι Γιουσούφ Νούρκιτς (22 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες) και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ (19 πόντοι) ήταν οι άλλοι δύο παίκτες που ξεχώρισαν από το Πόρτλαντ, το οποίο ναι μεν έκανε 20 λάθη, αλλά μάζεψε και 13 ριμπάουντ παραπάνω.

Ο Άντριου Γουίγκινς πέτυχε 20 πόντους, ο Καρλ-Αντονι Τάους έκανε νταμπλ-νταμπλ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Ντέρικ Ρόουζ είχε 18 πόντους και 9 ασίστ από πλευράς Μινεσότα, η οποία προερχόταν από διαδοχικές νίκες και μπορούσε να τις κάνει και τρεις στο Moda Center, πριν υποστεί το μπλακ-άουτ στα τελευταία 2,5 λεπτά. Στο τέλος υπέστη όμως την 6η σερί ήττα της στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Photo credits: AP Photo/Mark J. Terrill