NBA

Άλωσαν το Λ.Α. οι Χοκς!

AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Ο Τρέι Γιανγκ ήταν καταπληκτικός στο Λος Αντζελες και οι Χοκς υποχρέωσαν τους Κλίπερς σε μία απρόσμενη ήττα με 123-118 (VIDEO).

Στο ξεκίνημα της χρονιάς σχεδόν όλες οι προβλέψεις ήθελαν τους Χοκς (16-33) να είναι μία από τις δύο χειρότερες ομάδες σε όλο το ΝΒΑ -μαζί με το Κλίβελαντ. Εδώ και ένα μήνα πάντως τα "γεράκια" περισσότερο μοιάζουν με ομάδα playoffs. Έστω και των ανατολικών playoffs... Μετά το αρχικό 6-23 η ομάδα του Λόιντ Πιρς έχει 10-10 στα τελευταία 20 παιχνίδια μετά τη σπουδαία νίκη που σημείωσε στο Λος Άντζελες επί των Κλίπερς με 123-118, την πρώτη από το 2016 και έπειτα από 5 σερί ήττες στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Ο Τρέι Γιανγκ είπε την ίδια ημέρα ότι σε 5-10 χρόνια θα είναι καλύτερος του Λούκα Ντόντσιτς και τουλάχιστον στο Λος Άντζελες φρόντισε να υποστηρίξει την δήλωσή του. Ο ρούκι των Χοκς πέτυχε 30 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ και έβαλε το τρίποντο που αποτελείωσε τους Κλίπερς στο τελευταίο λεπτό, κάνοντας το σκορ 123-114. Οι Τζον Κόλινς (22 πόντοι), Αλεξ Λεν (19 πόντοι) ήταν επίσης εξαιρετικοί από πλευράς Ατλάντα, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 41' (93-109).

Οι Κλίπερς (28-23), από την άλλη, είδαν το σερί των τριών νικών να σταματάει άδοξα έπειτα από μία απογοητευτική εμφάνιση στο δεύτερο από ένα σετ back-to-back αγώνων. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ήταν νωθρή, κυνηγούσε στο σκορ σε όλο το παιχνίδι και παρότι κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 12 πόντων και να ισοφαρίσει το σκορ πέντε φορές στην τρίτη περίοδο (!), την ολική επαναφορά δεν την έκανε ποτέ.

Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Χάρις 30 (11/18 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκόρτατ 10, Μπέβερλι 8 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίλγκιους-Αλεξάντερ 11, Μπράντλι 12, Σκοτ 3, Χάρελ 18 (9/15 σουτ), Γουάλας, Θόρνγουελ, Ρόμπινσον 3, Γουίλιαμς 21 (4/17 σουτ, 12/12 βολές, 9 ασίστ).

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 22 (7/10 σουτ), Μπέμπρι 6, Ντέντμον 13 (6/8 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γιανγκ 26 (10/18 σουτ, 8 ασίστ), Χέρτερ 5, Σπέλμαν 5, Κάρτερ 5, Πρινς 9, Λεν 19 (9 ριμπάουντ), Λιν 13.

Photo credits: AP Photo/Mark J. Terrill