NBA

Άλωσαν την Ιντιάνα και βγάζουν... σκούπα οι Σέλτικς

AP Photo/Darron Cummings AP PHOTO/DARRON CUMMINGS

Ανώτεροι οι Σέλτικς, επιβλήθηκαν με 104-96 των Πέισερς στο Game 3 της σειράς στην Ιντιάνα και πήραν προβάδισμα με 3-0.

Μία νίκη ακόμα. Οι Σέλτικς έκαναν το... καθήκον τους στην Ιντιάνα. Παίζοντας σοβαρό και ώριμο μπάσκετ, η Βοστώνη επιβλήθηκε με 104-96 των Πέισερς και έκανε 3-0 στην σειρά, δείχνοντας έτοιμη να κάνει το "sweep".

Στηριζόμενοι στην άμυνά τους, οι Σέλτικς αιχμαλώτισαν πάλι την φιλότιμη - αλλά όχι αρκετά ταλαντούχα στην επίθεση - Ιντιάνα. Οι Κέλτες ξέφυγαν νωρίς με 37-22 και τελικά με 41-28 στην πρώτη περίοδο. Οι Πέισερς αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 33-18 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 61-59. Τα πράγματα όμως δεν θα εξελίσσονταν όπως ήθελαν.

Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς κράτησαν την Ιντιάνα στους 12 πόντους και πέρασαν μπροστά με 80-73. Η Ιντιάνα πάλεψε να μείνει μέσα στο ματς και τα κατάφερε - στηριζόμενη και αυτή στην άμυνά της. Με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι όμως, ο Καϊρί Ίρβινγκ φρόντισε με προσωπικές ενέργειες να δώσει το κάτι παραπάνω στην ομάδα του, είτε σκοράροντας είτε πασάροντας, με τους Σέλτικς να φτάνουν στη νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ίρβινγκ να προσθέτει 19 πόντους και 10 ασίστ, τον Τζέισον Τέιτουμ 18 πόντους και τον Αλ Χόρφορντ 16 πόντους.

Για τους Πέισερς, που είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ταϊρίκ Έβανς είχε 19 πόντους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 15 πόντους και ο Μάιλς Τέρνερ 13 πόντους.

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ: Γιανγκ 11 (9 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 15, Τέρνερ 13 (7 ριμπάουντ), Κόλισον 10, Μάθιους 11, Σαμπόνις 12 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΝτέρμοτ, Τζόζεφ 5, Έβανς 19

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 18 (7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 16 (8 ριμπάουντ), Μπέινς 2, Ίρβινγκ 19 (10 ασίστ), Μπράουν 23 (7 ριμπάουντ), Μόρις 11 (7 ριμπάουντ), Τάις, Χέιγουορντ 6, Ροζίερ 9