NBA

Άλλο ένα one man show από τον Χάρντεν, 5η σερί νίκη το Χιούστον

AP FOTO/MICHAEL WYKE

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε άλλη μία "40άρα", έκανε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ και οι Ρόκετς νίκησαν εύκολα τους Γκρίζλις 113-101. Δεν χρειάστηκαν τον (άρρωστο) Άντονι Ντέιβις οι Πέλικανς κόντρα στη Μινεσότα (VIDEOS).

Ο Μάικ Ντ’ Αντόνι θεωρεί ότι ο Τζέιμς Χάρντεν παίζει σε " διαφορετικό επίπεδο" φέτος και ο "μούσιας" κάνει ότι μπορεί για να δικαιώσει τον προπονητή του. Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς ο περσινός MVP έκανε άλλη μία κυριαρχική εμφάνιση στο παρκέ του Toyota Center, καθώς σημείωσε το 4ο φετινό του τριπλ-νταμπλ (και 39ο στην καριέρα του) και οδήγησε εκ του ασφαλούς το Χιούστον στην άνετη νίκη επί του Μέμφις με 113-101, παρά τις απουσίες των Κρις Πολ (για 5ο σερί ματς), Τζέιμς Ένις (για 10ο) και Ερικ Γκόρντον.

Ο Χάρντεν πέτυχε τουλάχιστον 40 πόντους για 4ο σερί παιχνίδι και έκανε παράλληλα νέο ρεκόρ ΝΒΑ, έχοντας για 8ο συνεχόμενο ματς πάνω από 35 πόντους και 5 ασίστ! Με τον σούπερ σταρ του σε τρομερή βραδιά (κι ας έκανε 9 λάθη), λοιπόν, το Χιούστον έφτασε αισίως τις 5 σερί νίκες και τις 10 στα τελευταία 11 παιχνίδια, σε ένα βράδυ που ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ μετά το σερί 13-0 που έκανε στην πρώτη περίοδο, μετατρέποντας το 1-6 σε 14-6 στο 7ο λεπτό. Οι Ρόκετς έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 23 πόντων, την ανέβασαν στο +24 λίγο αργότερα (69-45 στο 27’) και δεν την άφησαν ποτέ να πέσει κάτω από τους εννέα.

Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει το Μέμφις ήταν να κάνει το σκορ 110-101 με 1'26'' να απομένει για τη λήξη. Επί της ουσίας, όμως, δεν ανησύχησε ποτέ τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν 18/41 τρίποντα και πήραν πολλές βοήθειες από παίκτες όπως ο Ντάνιελ Χάουζ (16 πόντοι) και ο Τζέραλντ Γκριν (18 πόντοι), πέρα από τον πάντα σταθερό Κλιντ Καπέλα (19 πόντοι). Με 6/25 τρίποντα οι Γκρίζλις δεν θα μπορούσαν να έχουν πολλή τύχη στο Χιούστον, όσο καλοί κι αν ήταν οι Κάιλ Άντερσον (20 πόντοι), Μάικ Κόνλι (19 πόντοι) και ΤζαΜάικαλ Γκριν (17 πόντοι).

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 4 (7 ριμπάουντ), Χάουζ 16 (4/6 τρίποντα), Καπέλα 19 (7/9 σουτ, 13 ριμπάουντ), Χάρντεν 43 (21/27 βολές, 8/19 σουτ, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 λάθη), Ρίβερς 12, Κλαρκ, Νενέ, Νάιτ 1, Γκριν 18 (6/11 τρίποντα).

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 4, Αντερσον 20 (9/13 σουτ), Γκασόλ 14 (12 ριμπάουντ), Κόνλι 19 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τεμπλ 10, Γκριν 17 (5/6 σουτ), Κάσπι 8, Νοά 2, Κάρτερ, Μακ 4, Σέλντεν, Μπρουκς Ντ. 3, Μπρουκς Μ..

ΠΕΛΙΚΑΝΣ - ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Μπορούν και χωρίς τον Ντέιβις

Ο Άντονι Ντέιβις απουσίαζε από το γήπεδο λόγω ίωσης, ωστόσο οι Πέλικανς βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη επί της Μινεσότα με 123-114. Ας είναι καλά κυρίως ο Τζούλιους Ραντλ (33 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ο Τζρου Χόλιντεϊ (26 πόντοι, 9 ασίστ) και ο Ντάριους Μίλερ (21 πόντοι, τους 13 στην τέταρτη περίοδο), οι οποίοι βοήθησαν τη Νέα Ορλεάνη να ελέγξει από νωρίς τον αγώνα, να ξεφύγει με διαφορά 15 πόντων στο 25’ (66-51) και να αντιδράσει καλά μετά την αντεπίθεση των Τίμπεργουλβς, που προηγήθηκαν στο 33’ με 81-83.

Οι Πέλικανς σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά ακόμα και χωρίς τον καλύτερο παίκτη τους στο παρκέ (51,7% συνολικά και 56% στα τρίποντα με 14/26). Οι Καρλ-Άντονι Τάουνς (28 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 τάπες), Ταζ Γκίμπσον (17 πόντοι, 6/6 σουτ) και Τάιους Τζόουνς (15 πόντοι, 13 ασίστ) ξεχώρισαν από τη Μινεσότα, που δεν είχε πάλι τους Τζεφ Τιγκ και Ντέρικ Ρόουζ. Άξια αναφοράς είναι επίσης η επιστροφή του Έλφριντ Πέιτον έπειτα από έξι εβδομάδες για τη Νέα Ορλεάνη. Ο πόιντ γκαρντ των "Πελς" είχε 9 πόντους και 6 ασίστ.

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ραντλ 33 (13/23 σουτ, 11 ριμπάουντ), Όκαφορ 7 (7 ριμπάουντ), Πέιτον 9 (6 ασίστ), Χόλιντεϊ 26 (8/17 σουτ, 8/8 βολές, 9 ασίστ), Μουρ 17 (3/4 τρίποντα), Ντιάλο 1 (9 ριμπάουντ), Μίλερ 21 (5/8 τρίποντα), Χιλ 4, Φρέιζιερ 5.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Γκίμπσον 17 (6/6 δίποντα, 5/6 βολές), Κόβινγκτον 16 (5 κλεψίματα), Γουίγκινς 20 (8/21 σουτ), Τάουνς 28 (10/23 σουτ, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 τάπες), Τζόουνς 15 (13 ασίστ), Σάριτς 2, Τζενγκ 10, Μπέιλες, Οκότζιε 6.

Photo credits: AP Foto/Michael Wyke