ΤΟΥΡΚΙΑ

Τουρκία: Έκανε το 2-0 με λυτρωτή τον Σλούκα η Φενέρμπαχτσε

Η Τόφας έβαλε δύσκολα στην Φενέρμπαχτσε, αλλά η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε με 68-64 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των τουρκικών playoffs.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε τα εύκολα δύσκολα στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς των τουρκικών playoffs με την Τόφας. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς σχεδόν πέταξε στα σκουπίδια μία διαφορά μια διαφορά 18 πόντων στα τελευταία πέντε λεπτά, ωστόσο στάθηκε όρθια και νίκησε την Τόφας 68-64, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Η Φενέρ βρέθηκε σε κάκιστη βραδιά επιθετικά, καθώς είχε 1/14 τρίποντα, 13 ασίστ και 21 λάθη. Παρ' όλα αυτά, προηγήθηκε με 66-48 στο 35' και έμοιαζε να φτάνει εύκολα στη δεύτερη νίκη. Ωστόσο, η Τόφας έκανε ένα απίθανο σερί 0-16 στα επόμενα 4,5 λεπτά και μείωσε στο ένα καλάθι με 31'' να απομένουν, πριν ο Σλούκας λυτρώσει την ομάδα του με σουτ 17'' πριν από τη λήξη. Ο Τρις αστόχησε στην επόμενη επίθεση και η Φενέρμπαχτσε ανάσανε ελεύθερα...

Τα δεκάλεπτα:17-13, 34-23, 56-44, 68-64.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ντίξον 4, Μαχμούτογλου 11, Μέλι 10, Γκούντουριτς 12 (1), Κάλινιτς 9 (7 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 4, Αρνά, Γκιουλέρ 8, Σλούκας 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 5 λάθη).

ΤΟΦΑΣ ΜΠΟΥΡΣΑ (Ενέ): Ερμίς 7 (1), Κάτζι 4, Μεχία 16 (4), Ελεγκαρ 12, Τρις 6 (3/15 σουτ, 7 ασίστ), Ντουρμάζ 4, Μουσταφά, Γιασάρ 6, Αρσλάν 9 (1).

* Στην άλλη ημιτελική σειρά η Αναντολού Εφές προηγείται με 2-0 νίκες της Γαλατάσαραϊ.

Photo credits: Eurokinissi