ΤΟΥΡΚΙΑ

Αναντολού Εφές: Ο Μπομπουά ντύθηκε... Λάρκιν

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Αφιόν έκανε σπουδαία ανατροπή και απείλησε με ήττα την Αναντολού Εφές, ο Ροντρίγκ Μπομπουά (31 πόντοι με 12/14 σουτ) και ο Βασίλιε Μίτσιτς (22 πόντοι) όμως έκαναν αυτό που έπρεπε για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Παράδεισος. Κόλαση. Και πάλι Παράδεισος. Αυτή τη διαδρομή έκανε η Αναντολού Εφές στο γήπεδο της Αφιόν. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε στο +14 στο ημίχρονο, με τον Ροντρίγκ Μπομπουά να έχει 28 πόντους με 11/11 σουτ (εν τη απουσία του Σέιν Λάρκιν, που ξεκουράστηκε), είδε όμως τους γηπεδούχους να κάνουν τρομερή τρίτη περίοδο και να παίρνουν το προβάδισμα (61-60 στο 30').

Εν τέλει όμως, η ποιότητα του "μεγάλου" στη συγκεκριμένη ιστορία έκανε τη διαφορά, με τον Βασίλιε Μίτσιτς και τον Τιμπόρ Πλάις να αναλαμβάνουν δράση από εκεί και πέρα. Ο πρώτος είχε 22 πόντους και 7 ασίστ σε 29'48'' συμμετοχής, ενώ ο δεύτερος προσέφερε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ στα 21'58'' που βρέθηκε στο παρκέ, σε ακόμη μία αναμέτρηση που διεξήχθη δίχως την παρουσία του Μπράιαν Ντάνστον (πρόβλημα στον ώμο).

Όσο για τον Ροντρίγκ Μπομπουά; Στο β' μέρος δεν ήταν εξίσου αποδοτικός, κατάφερε όμως να φτάσει τους 31 πόντους με 6/6 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 30-44, 61-60, 84-88.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 31 (12/14 σουτ, 1/2 βολές), Σαϊμπίρ, Μπαλμπάι 3 (1), Γκετσίμ, Σανλί 9 (2), Τουντσέρ 4, Πλάις 14 (7/12 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μίτσιτς 22 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Άντερσον 3 (1/5 τρίποντα), Πίτερς 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 18/36 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 10/13 βολές, 43 ρμπάουντ (26+17), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 20 λάθη.

Photo Credits: Eurokinissi