ΜΠΑΣΚΕΤ

Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 70-88: "Βασιλική" εμφάνιση από την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Ρεάλ Μαδρίτης "έπνιξε" την Βαλένθια στην άμυνά της για μία περίοδο, οι Άντονι Ράντολφ και Σέρχιο Γιουλ ήταν "κεφάτοι" και η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε την εκτός έδρας νίκη με 88-70.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ζευγάρωσε τις επιτυχίες στην Liga Endesa, καθώς νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 88-70. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο εγκλώβισε στην άμυνά της τους αντιπάλους της στην τρίτη περίοδο, όταν κι έκανε επιμέρους σκορ 5-21 και "αγκάλιασε" τη νίκη.

Ο Άντονι Ράντολφ (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Σέρχιο Γιουλ (17 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών, οι οποίοι κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κι έφτασαν με άνεση στη νίκη. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και κάνοντας επιμέρους σκορ 5-21 μετέτρεψε το 41-45 του 20' σε 46-66 στο 30'. Οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο διατήρησαν σε απόσταση τους αντιπάλους του κι εντέλει πήραν τη νίκη με 88-70.

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σημείωσε 15 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και παρά τα 5 λάθη που υπέπεσε, ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 26-28, 41-45, 46-66, 70-88.

Οι πόντοι της Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 12 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράντολφ 14 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ταβάρες 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιουλ 17 (1/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντεκ 10 (5/9 δίποντα), Φερνάντεθ 11 (3/8 τρίποντα), Καμπάτσο 3 (1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Κάρολ 6, Πρέπελιτς 3 (1), Κούζμιτς, Ρέγιες 2 (4 ριμπάουντ)