ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 83-63: Μπλαουγκράνα θρίαμβος και τριάδα στην κορυφή

Τριπλή ισοβαθμία προέκυψε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, μετά από την άνετη επικράτηση της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο clasico της 16ης αγωνιστικής της Liga Endesa (VIDEO).

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το τρίτο clasico της σεζόν 2019/20, με τη Μπαρτσελόνα να σκορπά τη Ρεάλ Μαδρίτης (83-63) και να δημιουργεί τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της Liga Endesa με ρεκόρ 12-3 (μαζί τους η Σαραγόσα). Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε τρομερή δουλειά στο πρώτο δεκάλεπτο (22-5), εκείνη του Πάμπλο Λάσο δεν ανέκαμψε ποτέ από το άσχημο ξεκίνημά της και με τον Φακούντο Καμπάσο να είναι κακός, έφυγε ηττημένη από το Παλάου Μπλαουγκράνα που ήταν φυσικά κατάμεστο αρκετή ώρα πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης.

Καταιγιστική από νωρίς, η Μπαρτσελόνα έγραψε το 8-0 στο τέταρτο λεπτό και ανάγκασε τον Λάσο να καλέσει εκεί το πρώτο του timeout. Η Ρεάλ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ο Καμπάσο πείσμωσε, θόλωσε και ήταν αρνητικός, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και το 22-5 της πρώτης περιόδου έμοιαζε... εξωπραγματικό, ήταν όμως απόλυτα λογικό από τη στιγμή που οι Μαδριλένοι είχαν 2/14 σουτ, μία ασίστ και επτά λάθη. Ο Οριόλα έστειλε στο 12' τη διαφορά στους είκοσι πόντους (27-7), σιγά-σιγά όμως η φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές. Αρχικά με ένα σερί 0-8 μάζεψαν ελαφρώς τη διαφορά, πριν κλείσουν το ημίχρονο στο -12 (39-27) που τους κρατούσε ζωντανούς.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν με περισσότερη αποφασιστικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως και πάλι η Μπαρτσελόνα είχε τις απαντήσεις για να κρατήσει μια καλή διαφορά (52-39 στο 26') με τον Μίροτιτς, τον Χάνγκα και τον Τόμιτς να ηγούνται, με υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας και με τους διαιτητές να σφυρίζουν κάθε επαφή. Τα μικρά ξεσπάσματα της Ρεάλ την κρατούσαν μεν όρθια και στη διεκδίκηση του ματς, όμως ο Κούριτς (τρίποντο για το 69-55) κι ο Οριόλα (δίποντο για το 72-55) την κράτησαν αρκετά μακριά στα μέσα της τέταρτης και ουσιαστικά εκεί κλείδωσαν οι Καταλανοί το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-5, 39-27, 62-45, 83-63

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 5, Χάνγκα 10 (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίγκινς 7 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κλαβέρ, Μίροτιτς 20 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 2, Ντιλέινι 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Κούριτς 10 (2), Τόμιτς 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 7 (1), Καμπάσο 4 (1/5 σουτ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Ντεκ 2, Ταβάρες 8 (4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τέιλορ 4, Κοζέρ 4 (2/6 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/5 σουτ), Λαπροβίτολα 4 (2/9 σουτ), Γκαρούμπα 5 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (4/5 δίποντα), Τόμπκινς 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο)