ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτσελόνα: Γκάζωσε στην τρίτη περίοδο, νίκησε τη Γκραν Κανάρια των Ελλήνων

FCB BASKET/TWITTER

Η Γκραν Κανάρια ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος, όταν όμως η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έχτισε μια διαφορά που της έδωσε μια άνετη νίκη στη Liga Endesa.

Στα 20 πρώτα λεπτά του αγώνα, η Γκραν Κανάρια έβαλε δύσκολα στη Μπαρτσελόνα. Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι Καταλανοί πάτησαν απότομα το γκαζι και επικράτησαν της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη και του Γιάννη Μπουρούση (89-75) στο Παλάου Μπλαουγκράνα, με τον Νίκολα Μίροτιτς να ξεχωρίζει σε ακόμα ένα παιχνίδι και τον Μπράντον Ντέιβις να γεμίζει τη στατιστική του.

O σταρ του Πέσιτς ήταν ξανά απολαυστικός, ενώ ο Αμερικανός σέντερ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, την ώρα που το δίδυμο των Χίγκινς - Κούριτς τραβούσε το περισσότερο κουπί στην περιφέρεια από την οποία λείπουν οι Ερτέλ - Πάνγκος - Ντιλέινι - Ρίμπας. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 9 ριμπάουντ σε είκοσι λεπτά συμμετοχής, η ομάδα του όμως δεν είχε την ποιότητα για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Επόμενο ματς για τους Καταλανούς, αυτό του Βελιγραδίου απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα το βράδυ της Πέμπτης (24/10 στις 22:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 43-43, 72-55, 89-75

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Μίροτιτς 20 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Τόμιτς 6, Αμπρίνες 4, Χάνγκα 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίγκινς 13 (), Οριόλα, Σμιτς, Κούριτς 14 (3/5 τρίποντα), Μαρτίνεθ, Μπολμάρο 4 (1/6 σουτ), Ντέιβις 20 (8/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ)

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5 (2/7 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουκ 5 (2/7 σουτ, 9 ασίστ), Μπουργιανάτζε 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Οκόγε 12 (3), Χάρπερ 10 (2), Σαντάνα, Παουλί 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραντίτσεβιτς, Σούρνα 4, Μπαλτσερόφσκι, Κλιάιτς, Κοστέλο 10 (1)