ΜΠΑΣΚΕΤ

Εύκολα η Μπασκόνια, 100άρα για την Ανδόρα του Γιάνκοβιτς

ACB

Η Μπασκόνια πέρασε από την Καταλονία, καθώς στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Liga Endesa νίκησε με 75-61 την Μπανταλόνα, ενώ η Ανδόρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς επικράτησε εκτός έδρας της Μπέτις με 100-89.

Η Μπασκόνια (15-7) ήταν το φαβορί απέναντι στην Μπανταλόνα (4-18) κι επαλήθευσε τα προγνωστικά, καθώς επικράτησε επιβλήθηκε στην Καταλονία της Μπανταλόνα με 75-61, ενώ το διπλό πήρε και η Ανδόρα (13-9) του Βλάντο Γιάνκοβιτς που νίκησε την Μπέτις (5-17) με 100-89.

Η Μπανταλόνα για ένα ημίχρονο (32-34, 20') ήταν ανταγωνιστική, αλλά, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ στην τρίτη και στην τετάρτη περίοδο ανέβασε την απόδοσή της, όσο έπρεπε, για να φτάσει στη νίκη χωρίς να... ιδρώσει. Μάλιστα έβγαλε και θεαματικές φάσεις . Ο Γιόχαν Βόιτμαν έκανε νταμπλ - νταμπλ, καθώς σημείωσε 16 πόντους και πήρε 11 ριμπάουντ και πήρε το βραβείο του MVP της αναμέτρηση, ενώ διψήφιοι από την πλευρά της Μπασκόνια ήταν επίσης οι Γιάνις Τίμα (13 πόντοι) και Ροντρίγκ Μπομπουά (11 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 13-16, 32-34, 42-52, 61-75

Οι πόντοι της Μπασκόνια: Μαλμάνις, Χουέρτς 8 (2)μ Τζάνινγκ 6 (2), Πουαριέ 6, Γκαρίνο 3, Βιντόζα 6, Τίμα 13 (3/3 τρίποντα), Βόιτμαν 16 (7/8 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Μπουμπουά 11, Ντιόπ 6.

ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΔΟΡΑ

Η Ανδόρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Μπέτις, ανέβηκε στο 13-9 και παρέμεινε στην πρώτη οχτάδα της κατάταξης, με τον Έλληνα φόργουορντ να συμβάλλει στη νίκη της ομάδας του με 5 πόντους (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιάκα Μπλάζιτς σημείωσε 25 πόντους (5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές) και ήταν ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι στην τέταρτη περίοδο επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Η Ανδόρα στο 30' ήταν στο -6 (70-64), αλλά ανεβάζοντας "στροφές" ξέφυγε με 78-88 στο 37΄και πήρε τη νίκη, καθώς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης διατήρησε την ψυχραιμία της και σε απόσταση τους αντιπάλους της. Ο Άσκια Μπούκερ, o οποίος το 2015 αγωνίστηκε στον Αρκαδικό, σημείωσε 23 πόντους (9/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές) ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν σε καλή ημέρα και τον Ράιαν Κέλι (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ).