ΜΠΑΣΚΕΤ

Διπλό στη Βιτόρια με Σαν Εμετέριο η Βαλένθια!

Η Βαλένθια "έκλεψε" τη νίκη μέσα από τα χέρια της Μπασκόνια με 83-82 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των ισπανικών Playoffs με πρωταγωνιστή τον Σαν Εμετέριο.

Η Φερνάντο Μπουέσα Αρένα ήταν το σπίτι του επί επτά συναπτά χρόνια, από το 2008 έως το 2015. Λεπτομέρειες... Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο δεν καταλαβαίνει από τέτοια. Ο 33χρονος σμολ φόργουορντ πέτυχε 24 πόντους με 9/12 σουτ, μάζεψε 7 ριμπάουντ στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε και οδήγησε τη Βαλένθια στη νίκη μέσα στη Βιτόρια επί της Μπασκόνια με 83-82.

Ο Σάστρε και ο Ντούμπλιεβιτς πέτυχαν από 14 και 15 πόντους αντίστοιχα για τη Βαλένθια, η οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ με 75-67 στο 34' και με 77-70 στο 35', στο τέλος όμως κατόρθωσε να πάρει τη νίκη χάρις σε ένα επιμέρους 11-2 και να κάνει το "break" από το πρώτο κιόλας παιχνίδι της σειράς. Οι Λάρκιν (17 πόντοι, 8 ασίστ), Χάνγκα (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο, η οποία θα χρειαστεί πλέον να κερδίσει εκτός έδρας για να προκριθεί στους Τελικούς της Liga Endesa.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-33, 64-58, 82-83

Μπασκόνια: Λαπροβίτολα 7, Χάνγκα 12, Λέντο 10, Τιγί 11, Ντιοπ 2, Μπομπουά 5, Βόιτμαν 6, Μπλάζιτς 2, Λάρκιν 17, Σενγκέλια 10, Σεντεκέρσκις.

Βαλένθια: Ντιό 9, Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο 24, Σίκμα 5, Ντούμπλιεβιτς 15, Βίβες, Σάστρε 14, Σάτο 4, Τόμας 3, Οριόλα 9.