ΜΠΑΣΚΕΤ

"Αυτοκτονία" για τη Μούρθια του Σάκοτα, εκτός ο Λαρεντζάκης

Ηττα που προβληματίζει γνωρισε η Μούρθια στην έδρα της Φουενλαμπράδα, καθώς στο 30' βρισκόταν στο +15 πριν σκοράρει μόλις πέντε πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο 30', είχε προβάδισμα 15 πόντων. Από εκείνο το σημείο μέχρι το φινάλε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Φουενλαμπράδα, η Μούρθια πέτυχε πέντε πόντους, δέχθηκε 21 και ηττήθηκε (75-74) με τον Ντούσαν Σάκοτα να παίρνει 20 λεπτά και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να μένει εκτός δωδεκάδας για να χωρέσει σε αυτή ο Μαρκίς Τάουνς.

Ο Σάκοτα σκόραρε 9 πόντους από 1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/1 βολή, είχε ένα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 19:57 συμμετοχής, την ώρα που ο Άσκια Μπούκερ ήταν με 24 πόντους ο κορυφαίος σκόρερ των φιλοξενούμενων. Ο Καρβέλ Άντερσον με 18 πόντους αλλά από 5/16 σουτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, που είχαν ακόμη τέσσερις με διψήφιο αριθμό αλλά δεν πέτυχαν ούτε έναν πόντο στον αιφνιδιασμό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 39-40, 54-69, 75-74