ΜΠΑΣΚΕΤ

Χίμκι - Ζενίτ 90-67: Επίδειξη δύναμης από τους γηπεδούχους

EUROKINISSI

Μετά την απρόσμενη ήττα από τη Νίζνι Νόβγκοροντ, η Χίμκι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας εντός έδρας της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 90-67 για την 11η αγωνιστική της VTB League.

Η Χίμκι στέρησε από τον Χοάν Πλάθα ένα ονειρεμένο ντεμπούτο στον πάγκο της Ζενίτ. Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και σουτάροντας με υψηλά ποσοστά από την περίμετρο (13/20 τρίποντα), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε τη δέκατη νίκη της σε 11 παιχνίδια στη VTB League.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με double score (30-15) και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Μάλιστα, στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, η διαφορά ανέβηκε στους 27 πόντους (70-43), με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η Χίμκι ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζόρνταν Μίκι, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους έχοντας παράλληλα 4 ριμπάουντ και 2 κοψίματα. Από το στρατόπεδο των νικητών, ξεχώρισαν επίσης οι Τόνι Κρόκερ και Τσαρλς Τζένκινς που πρόσθεσαν από 20 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Έπειτα από τη σημερινή άνετη επικράτηση, άπαντες στη Χίμκι στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με τη Μπασκόνια για την 15η αγωνιστική της EuroLeague (27/12, 19:00). Το θετικό αποτέλεσμα είναι μονόδρομος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-36, 70-44, 90-67

Photo Credits: Eurokinissi