ΜΠΑΣΚΕΤ

Χίμκι - Ούνικς Καζάν 78-65: Ο Μπαρτζώκας νίκησε τον Πρίφτη

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 5/5 στην VTB League, καθώς νίκησε 78-65 την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και του Κώστα Καιμακόγλου, η οποία υποχώρησε στο 3-1.

Η εκκίνηση της Χίμκι στην EuroLeague δεν είναι αυτή που ήθελαν στη Μόσχα, αλλά στη VTB League η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προς το παρόν κάνει θραύση. Η Χίμκι επικράτησε (78-65) της Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και του Κώστα Καϊμακόλου και πανηγύρισε την 5η νίκης της σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 3-1.

Ο Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 24 πόντους και ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, η οποία έφτασε στην άμυνά της βασιζόμενη στην άμυνά της, ενώ καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η τρίτη περίοδος.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 27-16, μετέτρεψαν το 32-27 του ημιχρόνου σε 59-43 στο 30΄ κι εντέλει έφτασαν στην επικράτηση με 78-65.

Δεκάλεπτα: 15-12, 32-27, 59-43, 78-65

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 24 (3/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Μποστ 5 (1), Κρόκερ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 10 (8/8 βολές), Μόνια 3 (1), Γκιλ 6 (1), Γκουμπάνοφ 2, Τζένκινς, Τόμας 2, Μίκι 13.

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), Λόκετ 9, Εντούρο 2, ΜακΚόλουμ 12 (0/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Πονκρασόφ 9 (2), Κλιμένκο 7, Σμιθ 12 (2/8 τρίποντα), Κολέσνικοφ 5 (1), Χένρι 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 1.