VTB LEAGUE

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Χίμκι 106-85: Τρένο χωρίς φρένα η Πρωταθλήτρια Ευρώπης

EUROKINISSI

Με άνεση έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της VTB League η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, καθώς επικράτησε της Χίμκι παρά την απουσία του Γουίλ Κλάιμπερν.

Γουίλ Κλάιμπερν και Γιάνις Τίμα έμειναν εκτός αγώνα, όμως η ΤΣΣΚΑ είχε πολύ περισσότερο βάθος στον πάγκο της, νίκησε τη Χίμκι (106-85) και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της VTB League. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στηρίχθηκε στο πρώτο μέρος στον δαιμονισμένο Νάντο Ντε Κολό (19 πόντους με 7/7 σουτ μέχρι το ημίχρονο), έχτισε μια μεγάλη διαφορά και την προφύλαξε μέχρι τέλους ώστε να πάρει το προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Κόρι Χίγκινς, Σεμέν Αντόνοφ και Οθέλο Χάντερ έκαναν σημαντική δουλειά στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, την ώρα που πλην του Τζόρνταν Μίκι ουδείς βοηθούσε τον ασταμάτητο για ακόμα μία φορά Αλεξέι Σβεντ που πέτυχε 30 πόντους από 18 σουτ και έκανε μόλις ένα λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 53-35, 82-67, 106-85

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 22 (3/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπολομπόι 6, Χάκετ 2, Κουρμπάνοφ 6 (8 ριμπάουντ), Χάινς 7, Ούχοφ 2, Αντόνοφ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 12 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Βορόντσεβιτς, Χίγκινς 19 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοπάτιν 2, Χάντερ 12 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 30 (7/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Βιάλτσεφ 10 (2), Μόνια 5 (1), Τζένκινς 4, Τόμας 3, Κρόκερ 2, Ζαΐτσεφ 3, Μάρκοβιτς (0/6 σουτ), Γκουμπάνοφ 7, Ζούμπκοφ 3, Μίκι 18 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαράσκοφ