VTB LEAGUE

Κατέρρευσε πάλι η Αστάνα

Η Αστάνα δέχτηκε ένα σερί 18-0 στην τρίτη περίοδο και έχασε εκ νέου στην VTB League, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Νίζνι με 85-73 (VIDEOS).

Η Αστάνα είχε τον έλεγχο επί 25 λεπτά στον αγώνα με τη Νίζνι. Ένα πεντάλεπτο πάντως ήταν αρκετό ώστε να επιφέρει την κατάρρευση και κατ' επέκταση την 4η σερί ήττα στη VTB League με 85-73. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, δέχτηκε σερί 18-0 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και το 46-42 μετατράπηκε σε 46-60 στο 30'. Έτσι απλά...

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο (63-66 στο 34'), αλλά επτά σερί πόντοι από τον Τζέικ Όντουμ (πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ) ανέβασαν πάλι τη διαφορά και η Νίζνι δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι τέλους, σημειώνοντας έτσι την πρώτη νίκη της ύστερα από τρεις σερί ήττες και την τρίτη συνολικά σε 9 αγώνες στη VTB League.

Ο Τζάστιν Κάρτερ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αστάνα, η οποία παραμένει προτελευταία στην VTB League με ρεκόρ 2-9. Καλή εμφάνιση έκανε ο Λεωνίδας Κασελάκης, που πέτυχε 14 πόντους με 4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 ελεύθερες βολές και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 30'29''. Οι Όντουμ (29 πόντοι, 5/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γέλοβατς (24 πόντοι, 8/11 σουτ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Νίζνι.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-34, 48-62, 73-85.

Photo credits: vtb-league.com