VTB LEAGUE

Δεν έχασε σουτ στην 4η περίοδο η ΤΣΣΚΑ!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα βρήκε σκούρα επί σχεδόν 35 λεπτά, ωστόσο επικράτησε με 108-100 της Κάλεβ Κράμο, έχοντας 10/10 σουτ στην 4η περίοδο (VIDEO)!

Μόνο εύκολη δεν αποδείχθηκε για την ΤΣΣΚΑ η αναμέτρηση με μία από τις χειρότερες ομάδες της VTB League. Οι Μοσχοβίτες τα βρήκαν σκούρα μέσα στο γήπεδό τους απέναντι στην Κάλεβ Κράμο, καθώς χρειάστηκαν ένα σερί 10-0 από το 33' έως το 36' προκειμένου να "καθαρίσουν" το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη με 108-100, την όγδοη σε ισάριθμους αγώνες στη VTB League.

Η είδηση της βραδιάς πάντως προήλθε από τη στατιστική. Κι αυτό διότι η ΤΣΣΚΑ δεν έχασε ούτε ένα σουτ στην τέταρτη περίοδο! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ολοκλήρωσε το τελευταίο δεκάλεπτο με 34 πόντους, 7/7 τρίποντα, 3/3 δίποντα, 7/8 ελεύθερες βολές και ουσιαστικά πέταξε στα σκουπίδια μόνο τρεις επιθέσεις, που ισοδυναμούν με τα λάθη που έκανε στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα!

Το γράφημα των σουτ στην τελευταία περίοδο:

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έβαλε 15 από τους 19 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα επιμέρους 18-3 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και να ξεφύγει με 103-89 στο 37', απλοποιώντας εν ριπή οφθαλμού την κατάσταση. Οι Χίγκινς (18π.), Χάινς (16π.), Κουρμπάνοβ (16π.) και Κλάιμπερν (13π.) ήταν οι άλλοι τέσσερις παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς ΤΣΣΚΑ, η οποία τελείωσε το ματς με 12/23 τρίποντα και 22/33 δίποντα.

Η Κάλεβ, από την άλλη, σημείωσε την προηγούμενη αγωνιστική την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα έπειτα από έξι ήττες και πάλεψε επί ίσοις όροις στη Μόσχα. Μάλιστα, είχε το προβάδισμα τόσο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (47-48), όσο και στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-78), ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 85-86 στο 33'. Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη "ξύπνησε" και αυτός που έδωσε το σύνθημα ήταν ο "Τσάτσο".

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 47-48, 74-78, 108-100

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Αντόνοβ 5, Κλάιμπερν 13, Κουλάγκιν Μ., Κουρμπάνοβ 16 (7 ριμπάουντ), Χάινς 16 (7/7 δίποντα), Ντε Κολό 6, Φριτζόν 6, Κορόμπκοβ 3, Ροντρίγκεθ 19 (6 ασίστ), Χίγκινς 18, Χριάπα 6, Μακίεβ.

Κάλεβ Κράμο (Κάιρις): Μπρίσκο 13 (6/18 σουτ), Σούμποτιτς 4, Σίμονς 15, Μίρκοβιτς 18 (9 ασίστ), Κίντους 12, Σοκ 2, Βαν Ντερ Μαρς 11, Αρμπετ 6, Κάνγκουρ 7, Γιόεσαρ 7, Ντόρμπεκ 5.