ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ

Με Ζήση και Ράιτ η Μπάμπεργκ

BROSE BAMBERG

Η Μπάμπεργκ με οδηγούς τον Νίκο Ζήση και τον Ντορέλ Ράιτ νίκησε με 87-74 την Βόννη κι έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Μπάμπεργκ μπήκε με το... δεξί στα playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος, καθώς νίκησε με 87-74 την Βόννη έχοντας για πρωταγωνιστές τον Νίκο Ζήση και τον Ντορέλ Ράιτ.

Ο Έλληνας γκαρντ πάτησε παρκέ για 26:38, σημείωσε 13 πόντους (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), μοίρασε 9 ασίστ στους συμπαίκτες του, πήρε 2 ριμπάουντ, υπέπεσε μόλις σε 1 λάθος και μαζί με τον Ντορέλ Ράιτ (24π., 4ρ.) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας τους, η οποία στην τέταρτη περίοδο πάτησε το... γκάζι.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πλέον χρειάζονται άλλες δύο νίκες για να προκριθούν στο ημιτελικά, έκαναν επιμέρους σκορ 22-14 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν με σχετική ευκολία στην επικράτηση. Επίσης, καλή παρουσία για την Μπάμπεργκ είχε και ο Ντάνιελ Χάκετ (11π., 3ρ., 4ασ., 2κλ., 2λ.), ενώ ο Τζούλιαν Γκέιμπλ (14π., 6ρ.) ξεχώρισε από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 22-21, 48-41, 65-60, 87-74

Οι πόντοι της Μπάμπεργκ (Μπάνκι): Ράιτ 24 (4/6 τρίποντα), Ρούμπιτ 16 (3/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές), Ζήσης 13 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 λάθις), Χάκετ 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα,, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Στάιγκερ 8 (2), Ραντόσεβιτς 7 (7 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 4, Λο 4, Ολίντε, Νίκολιτς.

Photo credits: Brose Bamberg