ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Πήρε το ντέρμπι η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Με ηγέτη τον Σκότι Γουίλμπεκιν η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 89-78 εκτός έδρας την Χάποελ Ιερουσαλήμ και πλέον "βλέπει" την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ (89-78) κι έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληξη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν απόλυτη κυρίαρχος στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με διαφορά 22 πόντων (54-32).

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να μπουν στο... κόλπο και μείωσαν στους 8 πόντους στο 30' (57-65), αλλά η αντεπίθεσή τους σταμάτησε εκεί, με την "ομάδα του λαού" να παίρνει τελικά τη νίκη με 89-78.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο άλλοτε παίκτης του ΚΑΟΔ και της ΑΕΚ, Τζέι Κόβαν Μπράουν ξεχώρισε με 15.

Τα δεκάλεπτα:14-29, 32-54, 57-65, 78-89

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Μπλατ 8 (2), Ελιάχου 2, Τίμορ 2, Οχαγιόν 12 (2), Φελντέιν 13 (2), Μπάτλερ 5 (1), Όουενς 15, Τσούμπρεβιτς 2, Τόμας 4, Μπράουν 15 (2).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουιλμπέκιν 18 (5), Πάργκο 10 (1), Ο' Μπράιαντ 13 (1), Ρολ 4, Κέιν 2, Αβντίγια, Τάιους 3, Ντι Μπαρτολομέο 10, Κοέν 9 (2), Σαχάρ, Μπλακ 12, Ζούσμαν 8 (2).