ΛΑΥΡΙΟ

Λαύριο - Ντνίπρο 82-73: Στάθηκε όρθιο το Λαύριο στην ευρωπαϊκή πρεμιέρα του

Το Λαύριο νίκησε δύσκολα τη Ντνίπρο 82-73 στον πρώτο αγώνα για τα προκριματικά του FIBA Europe Cup. Την άλλη Τετάρτη (26/9) θα πάει στην Ουκρανία για να προστατέψει την διαφορά των εννέα πόντων.

Η Ντνίπρο δεν γέμιζε το μάτι, αλλά αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Και για μία ομάδα που είναι πρωτάρα σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, όπως το Λαύριο, δεν ήθελε πολύ να γίνει το κακό. Τέλος καλό, όμως, όλα καλά για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία επικράτησε της Ντνίπρο με 82-73 στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας της και θα πάει την επόμενη εβδομάδα στην Ουκρανία για να προστατεύσει αυτή τη διαφορά και να προκριθεί στην δεύτερη προκριματική φάση του FIBA Europe Cup.

Οι Λαμπ (16 πόντοι), Χαραλαμπόπουλος (15 πόντοι), Μιλόσεβιτς (12 πόντοι) και Νίξον (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Λαυρίου, το οποίο ήταν νευρικό, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα επί 24-25 λεπτά, αλλά κατόρθωσε να περιορίσει τους Ουκρανούς μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, σημειώνοντας έτσι την πολυπόθητη νίκη.

O MVP

Αν και δεν υπάρχει κάποιος παίκτης που να ξεχώρισε αισθητά, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ίσως αξίζει αυτόν τον τίτλο. Ο 21χρονος φόργουορντ έβαλε κρίσιμα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε το Λαύριο να ανεβάσει τη διαφορά στους εννέα πόντους. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε 15 πόντους, 3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος σε 33'36''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Λαύριο δημιούργησε 17 λάθη και έκανε μόνο 8 στο παιχνίδι. Αντιστρόφως ανάλογα είναι και τα νούμερα των δύο ομάδων στους πόντους που σημείωσαν από λάθη αντιπάλων: το Λαύριο πέτυχε 20 και η Ντνίπρο μόνο 8.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το Λαύριο δέχτηκε 45 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μόνο 28 στο δεύτερο. Η άμυνα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και ήταν στο τέλος και το στοιχείο που έκανε όλη τη διαφορά. Εξ ου και οι μόνο δύο πόντοι που δέχτηκε το Λαύριο στον αιφνιδιασμό στο δεύτερο ημίχρονο, σε σύγκριση με τους 11 που είχε η Ντνίπρο στο πρώτο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Λαυρίου ήταν εμφανώς νευρικό, αφού η ομάδα του Χρήστου Σερέλη χρειάστηκε 4-5 λεπτά για να... συνειδητοποιήσει ότι αγωνίζεται σε μία ευρωπαϊκή διοργάνωση. Μέχρι να το κάνει, η Ντνίπρο είχε προηγηθεί κιόλας με 12-4, έχοντας 5/6 σουτ, την ώρα που η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πετούσε στα σκουπίδια τις επτά από τις πρώτες οκτώ επιθέσεις της. Το up tempo παιχνίδι της Ντνίπρο αποτέλεσε εξ αρχής σοβαρό πρόβλημα για το Λαύριο και αυτό δεν έπαψε να ισχύει και στη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς μετά την είσοδο των Λούντζη, Μιλόσεβιτς, Οντιάσε και να πάρουν το προβάδισμα με 18-14 χάρις σε ένα σερί 12-0, διατηρώντας το μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν ξέφυγαν με 35-28 στο 15'. Σε εκείνο το σημείο όμως το ματς άρχισε να αλλάζει εικόνα. Η Ντνίπρο "έκλεισε" την άμυνά της, κράτησε τους παίκτες του Σερέλη μακριά από τη ρακέτα της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί 10-0 και να προηγηθεί έπειτα από πολλή ώρα στο σκορ με 35-36 στο 17', κλείνοντας μάλιστα το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (40-45).

Η άμυνα, η αχίλλειος πτέρνα του Λαυρίου στο πρώτο ημίχρονο, μετατράπηκε στο κρυφό χαρτί του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Σερέλη έριξε τον ρυθμό, απέτρεψε τους εύκολους πόντους της Ντνίπρο στο transition και παρότι δεν μπόρεσε ποτέ να περιορίσει τη δράση του Μίσουλα (23 πόντοι), αργά αλλά σταθερά ανέκτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 27' το Λαύριο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο (57-54) και στην τέταρτη περίοδο άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους εννέα πόντους (73-64) στο 34', η οποία ήταν και η τελική στο παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίγιεντιτς (Βοσνία), Φαούρ (Ρουμανία), Ροχάτσκι (Αυστρία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 15 (6/13 σουτ), Κακλαμανάκης 7, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 16, Λούντζης 8, Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον 0/7 σουτ, Μιλόσεβιτς 12 (7 ριμπάουντ), Νίξον 10, Οντιάσε 6 (7 ριμπάουντ), Περράκης.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοβ): Κοζεμιάκιν 7, Κουσνίροβ 4, Μίσουλα 23 (5/11 τρίποντα), Νατιάζκο 2, Προκοπένκο 2, Ρέβζιν 8, Σούντελ 4 (6 λάθη), Σίζοβ, Τιμοφεγιένκο 15, Ζακουρντάιεβ 8.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου Aegean Cargo: 16/42 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 20/26 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντνίπρο: 20/34 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (26/9, 19:00) στο Ντνεπροπέτροβσκ της Ουκρανίας.

Photo credits: Eurokinissi