ΡΕΘΥΜΝΟ

Δεύτερη φιλική νίκη για το Ρέθυμνο, 79-67 το Ηράκλειο

Το Ρέθυμνο έδωσε την πρώτη του φιλική παράσταση στο «Μελίνα Μερκούρη», κερδίζοντας για δεύτερη φορά το Ηράκλειο με 79-67.

Το Ρέθυμνο έδωσε την πρώτη του φιλική παράσταση στο "Μελίνα Μερκούρη", κερδίζοντας για δεύτερη φορά το Ηράκλειο με 79-67. Η ομάδα ολοκλήρωσε την 3η εβδομάδα της προετοιμασίας, παίζοντας τον δεύτερο φιλικό της αγώνα και τον πρώτο μπροστά στο κοινό της. Οι προπονητές, Σταύρος Μυκονιάτης και Χάρης Κουλουριώτης, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τους παίκτες τους ξανά σε συνθήκες αγώνες, ενώ μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής σε κάθε παίκτη. Οι Χάροου και Σχίζας ήταν πρώτοι σκόρερ για το Ρέθυμνο με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Αγκμπελέζε (13π.), Ρέλφορντ (12π.) και Γιαννόπουλος (10π.).

Να επισημάνουμε ότι το Ρέθυμνο αγωνίστηκε χωρίς 4 αθλητές του, με τους τραυματίες Ντέρεκ Κουκ και Μάριο Ματαλών να παρακολουθούν το ματς από τον πάγκο. Ο Σάρλον Κλουφ και ο Ρόλαντ Σάφτενααρ αναμένεται να ενσωματωθούν στην προετοιμασία από τις αρχές της ερχόμενης εβδομάδας.

Το ματς

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε με δύο τρίποντα από τους Ρέλφορντ και Κορόλεφ (6-0), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με λέι απ του Σχίζα για το 17-13. Στην δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν με τον Χάροου να διαμορφώνει με λέι απ στον αιφνιδιασμό το 38-32, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ρεθύμνου "χτύπησαν" ξανά αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό με την 3η περίοδο να λήγει στο 58-52 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα "έσφιξε", με αποτέλεσμα οι Σχίζας, Χάροου, Ρέλφορντ και Θεοδωρίδης να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα μας με 14 πόντους (67-53) στο 33’. Από κει και έπειτα, οι Γιαννόπουλος και Σχίζας με δύο τρίποντα διαμόρφωσαν το τελικό 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-52, 79-67.

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης - Κουλουριώτης): Αγκμπελέζε 13, Σχίζας 15(1), Ρέλφορντ 12(1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 10(2), Δουλγεράκης, Χάροου 15, Καμπερίδης 1, Θεοδωρίδης 6(2), Κορόλεφ 7(2).

Ηράκλειο (Ράλλης): Μεταξωτός, Καλομοίρης, Πετράκης, Αυγενικός 17(1), Σπυριδάκης 2, Καραδολάμης 9(1), Πρωτογεράκης 2, Κίτσος, Γιούσι, Λιανός 25(3), Φραγκιαδάκης 2, Πάλλης 10.