ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ - Φρίμπουργκ 92-61: Πάρτι και +31 για τον "Δικέφαλο"

Ο ΠΑΟΚ συνέτριψε με 92-61 την Φρίμπουργκ, πήρε την 3η συνεχόμενη νίκη του στο Basketball Champions League και ανέβηκε στο 3-3 στον Β' Όμιλο της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ "σμπαράλιασε" με 92-61 την Φρίμπουργκ, καθώς αντιμετώπισε την αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League με απόλυτη σοβαρότητα και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-3.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους παίκτες του να κάνουν... πάρτι με καλεσμένη την ελβετική ομάδα, καθώς από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν πως δεν ήταν διατεθειμένοι να της αφήσουν περιθώρια αντίδρασης. Ο "Δικέφαλος" άρχισε τον αγώνα τρέχοντας σερί 14-0 (4'), είχε 7/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και από το 10΄(32-10) ουσιαστικά είχε "καθαρίσει" την αναμέτρηση.

Το μόνο άσχημο για τον Δικέφαλο ήταν το γεγονός πως στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Γιανίκ Μορέιρα αντέδρασε σε κάτι που του είπε ο Λίνος Χρυσικόπουλος κι εντέλει είδε το τέταρτο δεκάλεπτο από την άκρη του πάγκου, ενώ αρχικά του είχε ζητηθεί να πάει στα αποδυτήρια.

Ο MVP

Σε ένα ματς 31 πόντων είναι δύσκολο να βρεις τον πολυτιμότερο παίκτης της αναμέτρησης. Ο Αντώνης Κόνιαρης βάσει ranking ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Γιάννης Αθηναίου, Τζαμάλ Τζόουνς και Μιλένκο Τέπιτς. Ο προπονητής των γηπεδούχων είδε σχεδόν όλους τους παίκτες του να προσφέρουν, ενώ είχε και την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής και να προφυλάξει τον Σταύρο Σχίζα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απέναντι στην Φρίμπουργκ και φρόντισε από την αρχή του αγώνα να δείξει τις διαθέσεις του. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας 7/10 σουτ τριών, καθώς βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά τους είχαν πάρα πολύ καλές επιλογές στην επίθεση. Ο Δικέφαλος εντέλει ολοκλήρωσε με 14/28 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/18 πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ασπρόμαυροι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης και φρόντισαν από την αρχή του αγώνα να θέσουν τους κανόνες τους στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι με... όπλα την καλή τους άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση άρχισαν την αναμέτρηση τρέχοντας σερί 14-0 (4'), ενώ μένοντας προσηλωμένοι στο πλάνο τους έκλεισαν την α' περίοδο στο +22 (3-10) έχοντας 7/10 πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

H ασπρόμαυρη κυριαρχία συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν 2/6 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά συνέχισαν να "διαβάζουν" τις αδυναμίες της άμυνας της Φρίμπουργκ και να έχουν καλές επιλογές και πλουραλισμό στην επίθεση. Συγχρόνως, όμως, συνέχισαν παίζουν πολύ καλή άμυνα και στο 15΄ ήταν μπροστά με 40-17 η συμπλήρωση των 20' τούς βρήκε στο +27 (51-24).

O μονόλογος του ΠΑΟK δεν σταμάτησε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι ασπρόμαυροι φρόντισαν να μην αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους παρά κάποια μικρά κενά που είχαν στην απόδοσή τους. Οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και στην τρίτη περίοδο φρόντισαν να παγιώσουν την υπέρ τους διαφορά στο +30. Η συμπλήρωση των 30' βρήκε τον Δικέφαλο στο +32 (69-37). Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου έχασαν για λίγο την συγκέντρωσή τους, αλλά δεν γινόταν να απειληθούν, καθώς είχαν φροντίσει από νωρίς να "καθαρίσουν". Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιους εύκολους πόντους και ο ΠΑΟΚ εντέλει επικράτησε με 92-61.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολλούς φιλάθλους στην PAOK Sports Arena, αλλά ο ασπρόμαυροι με την απόδοσή τους... αποζημίωσαν όσους βρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ το "παρών" σε αυτό έδωσε και ο Βιερίνια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόβσκις (Λετονία), Μάριτσιτς (Σερβία), Φούσκα (Σλοβακία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 16 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 8 (1), Γκάρετ 8, Κόνιαρης 12 (3/4 τρίποντα), Ζάρας 2, Γκος 9 (1), Χάτσερ, Τζόουνς 10 (3/3 τρίποντα), Μαργαρίτης 9 (1), Μορέιρα 8 (8 ριμπάουντ), Τέπιτς 10 (2/3 τρίποντα).

Φρίμπουργκ (Άλεκσιτς): Γκραβέ 6 (7 ριμπάουντ), Γιαουνίν 5 (1), Τ. Γιούρκοβιτς 3 (1), Μαντιάμπα, Στέινμαν 5, Ν. Γιούκοβιτς 2, Μλάντιαν, Ρόμπερσον 2, Τίμπερλεϊκ 3, Τουρε 15 (6 ριμπάουντ), Γουατς 13 (1), Γουίλιαμσον 7 (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/29 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 14/19 βολές, 25-8 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φρίμπουργκ: 21/41 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 10/14 βολές, 23-16 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ στην 7η "στροφή" της φάσης των Ομίλων της διοργάνωσης και στο τέλος του πρώτου γύρου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Τενερίφη (21/11), ενώ η Φρίμπουργκ θα φιλοξενήσει την Βενέτσια (20/11).

Photo credits: Eurokinissi