ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Πήγε να αλλάξει, δεν τα κατάφερε

EUROKINISSI

Ο "καυτός" Πάντερ, το κακό βράδυ του Καλάθη, η σημασία του Παπαπέτρου και ο ρόλος του Περπέρογλου. Ο Στέφανος Μακρής αναλύει την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε κοντά σε μία σημαντική νίκη στο Βελιγράδι. Πήγε να δείξει κάτι διαφορετικό, είχε το παιχνίδι στα χέρια του. Στο τέλος όμως δεν άντεξε, γνωρίζοντας την ήττα με 78-73.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο αντίπαλοι είχαν από δύο καλά δεκάλεπτα, ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε το μεγάλο σουτ που χρειάστηκε (με τον Πάντερ), ο Παναθηναϊκός έχασε δύο δικά του μεγάλα σουτ (με Καλάθη στο 74-73 και Τόμας στο 76-73) και γράφτηκε το επιμύθιο του αγώνα.

Ήταν ένας αγώνας με μεγάλη ένταση, που είχε ρυθμό που δεν βολεύει τον φύσει επιθετικό Παναθηναϊκό, ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε από τη μύγα ξύγκι για να φτάσει στη νίκη, δίνοντας μπάλες στους Πάντερ και Περπέρογλου στα κρίσιμα, την ίδια στιγμή που οι “πράσινοι” δεν ξεπέρασαν το άσχημο βράδυ του Καλάθη και τον τραυματισμό του Παπαπέτρου.

ΤΟ ΨΗΛΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΕΘΕΣΕ ΤΟΝ ΤΟΝΟ

Η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού είχε δύο καινούρια πρόσωπα – τους Παππάς, Μπεντίλ αντί των Φρεντέτ, Τόμας – στο πλευρό των Καλάθη, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη, σε μία προσπάθεια του Ρικ Πιτίνο να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας στην άμυνα.

EUROKINISSI

Οι Παππάς και Μπεντίλ μπορεί να μην είναι εξολοθρευτές αλλά σίγουρα είναι καλύτεροι σε αυτό τον τομέα από τους Φρεντέτ και Τόμας, ενώ έχοντας ελάχιστο (ή και καθόλου) χρόνο συμμετοχής τον τελευταίο καιρό ήταν δεδομένο ότι θα είχαν κίνητρο.

Το τρικ του Παναθηναϊκού έπιασε στην αρχή, για αυτό και ξέφυγε. Το μέγεθος των “πράσινων” – που δεν είχαν παίκτη κάτω από 1.95 μέτρα στην πεντάδα – δημιούργησε πρόβλημα στην κοντή περιφέρεια του Ερυθρού Αστέρα (Μπράουν, Μπαρόν και Λάζιτς είναι όλοι μέχρι 1.95 μέτρα), οι “πράσινοι” βρήκαν ευκαιρίες στο transition, ξέφυγαν στο σκορ. Η απάντηση όμως δεν θα αργούσε από την πλευρά των Σέρβων.

ΠΑΝΤΕΡ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΕΣ

Ο Ντράγκαν Σάκοτα έδειξε αντανακλαστικά. Βλέποντας την ομάδα του να έχει πρόβλημα, άλλαξε άμεσα σχεδόν όλη την πεντάδα. Μέσα ο – εξαιρετικός αμυντικός – Τσαρλς Τζένκινς, μέσα ο Κέβιν Πάντερ, μέσα και η τριάδα των Νταβίντοβατς, Γιάγκοντιτς, Στίματς. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε μόλις ματσάρει το μέγεθος του Παναθηναϊκού, ισορροπώντας την άμυνα. Αυτό που ήθελε πλέον ήταν μία... φιτιλιά στην επίθεση. Αυτή ήρθε από τον πλέον κατάλληλο παίκτη για αυτό: Τον Πάντερ.

Ο Αμερικανός γκαρντ χτύπησε στις δύο πρώτες κατοχές πάνω στον Φρεντέτ, βρίσκοντας δύο σουτ από μέση απόσταση. Αυτή όμως ήταν μόνο η αρχή. Βρίσκοντας αμέσως ρυθμό, ο Πάντερ τιμώρησε τον Παναθηναϊκό σε καταστάσεις Πικ εν Ρολ, παίρνοντας απλώς ένα σκριν για να σουτάρει από μέση ή μακρινή απόσταση, αφού οι ψηλοί των “πράσινων” έπαιζαν πάλι drop άμυνα (έμεναν πίσω από το σκριν), ενώ παράλληλα κέρδιζε το ένα φάουλ μετά το άλλο, δημιουργώντας φθορά. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι είχε γυρίσει και ο Πάντερ είχε ήδη σκοράρει κόντρα και στους 4 γκαρντ του Παναθηναϊκού που πέρασαν έστω για λίγο από το μαρκάρισμά του.

Όσο σημαντικός ήταν ο ρόλος του Πάντερ όμως, εξίσου σημαντικός ήταν και ο ρόλος των εργατών της ομάδας. Ο Τζένκινς περιόρισε τον Ράις και τον Φρεντέτ, οι Γιάγκοντιτς, Νταβίντοβατς έριξαν ξύλο, ο Στίματς κέρδισε μάχες κοντά στο καλάθι.

ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΤΕΤ, Ο ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει μία μεγάλη απώλεια λόγω του τραυματισμού του Περπέρογλου. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο αυτό δεν φάνηκε να είναι πρόβλημα, αφού η άμυνα παράμενε σε καλή κατάσταση χάρη στην είσοδο του Γουέσλι Τζόνσον και δυνάμωσε ακόμα περισσότερο όταν πέρασε ο Μήτογλου στο παρκέ σε θέση σέντερ. Σημαίνοντα ρόλο σε αυτό έπαιξε και το ξέσπασμα του Φρεντέτ, ο οποίος έμεινε στο παρκέ επειδή ο Παναθηναϊκός δεν πλήρωσε τις ολιγωρίες του (ο Μπαρόν έχασε πολλά ελεύθερα σουτ), με αποτέλεσμα ο Αμερικανός να δίνει λύσεις στην επίθεση. Όπως στο πρώτο ημίχρονο όμως, έτσι και στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν όταν πέρασε στο παρκέ η δεύτερη πεντάδα του Ερυθρού Αστέρα.

Το δίδυμο των Μπράουν και Πάντερ έκανε ξανά μεγάλη ζημιά στους “πράσινους” - ο πρώτος στην άμυνα και ο δεύτερος στην επίθεση – με τους Σέρβους να εκμεταλλεύονται και την κακή βραδιά του Νικ Καλάθη (9 πόντοι με 4/17 σουτ), ο οποίος φάνηκε να έχει πρόβλημα από την άμυνα των αντιπάλων του σε Πικ εν Ρολ (Flat Hedge Out) που του έδινε το σουτ μετά από ντρίμπλα. Το πραγματικό πρόβλημα ωστόσο όταν κλήθηκε να πάρει ανάσες ο Τζόνσον, αφού οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς σμολ φόργουορντ. Τότε ήταν που ανέλαβε δράση ο Περπέρογλου.

Ο έμπειρος φόργουορντ “χτυπησε” κάθε παίκτη του Παναθηναϊκού με διαφορετικό τρόπο. Με τον Τόμας έβαλε τη μπάλα στο παρκέ, όταν τον μάρκαρε ο Παππάς πέρασε κοντά στο καλάθι, όταν πέρασε ξανά ο κουρασμένος Τζόνσον μπροστά του έβαλε τη μπάλα στο παρκέ. Το παιχνίδι είχε έρθει ανάποδα, με τους Σέρβους να βρίσκουν κενό στην άμυνα των “πράσινων” και να χτυπούν διαρκώς εκεί.

Με το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού πλέον, όλα θα κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες. Ένα σουτ, ένα ριμπάουντ, ένα φάουλ θα έκαναν την διαφορά. Ο Πάντερ έβαλε το δικό του μεγάλο σουτ, ο Καλάθης και ο Τόμας αστόχησαν. Το παιχνίδι τελείωσε.

ΠΗΓΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ, ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ

Ο Ρικ Πιτίνο προσπάθησε να αλλάξει πράγματα μετά την ήττα από την Βαλένθια. Η είσοδος των Παππά και Μπεντίλ στην αρχική πεντάδα, το γεγονός ότι σχεδόν κάθε λεπτό που πέρασε στον πάγκο ο Παπαγιάννης στην θέση του αγωνίστηκε ο Μήτογλου και ότι δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Ράουτινς, ακόμα και η χρησιμοποίηση (έστω για ένα λεπτό) τριών γκαρντ δείχνει ότι ήθελε να δει κάτι διαφορετικό. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είδε.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μία καλή ευκαιρία στο Βελιγράδι. Το ξύλο του Ερυθρού Αστέρα, ο τραυματισμός του Παπαπέτρου, η κακή βραδιά του Καλάθη και η ποιότητα στην εκτέλεση των Πάντερ και Περπέρογλου έκαναν την διαφορά. Το θέμα πλέον είναι τι θα κάνουν οι “πράσινοι” από εδώ και πέρα για να καλύψουν τα προβλήματά τους, ειδικά στην πίσω πλευρά του παρκέ. Ένα πρόβλημα που μοιάζει άλυτο.