ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Ούνικς 94-76: Βομβαρδιστής Φριντέτ

Ο Τζίμερ Φριντέτ πέτυχε 18 από τους 31 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και έκλεψε την παράσταση στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ούνικς Καζάν με 94-76.

Ο Τζίμερ Φριντέτ μετέτρεψε τα αποκαλυπτήρια του Παναθηναϊκού σε προσωπική υπόθεση. Ελλείψει του Νικ Καλάθη ο Αμερικανός γκαρντ ξεδίπλωσε στην Πάτρα τα επιθετικά του προσόντα, τόσο στον εκτελεστικό τομέα, όσο και στον δημιουργικό, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε νίκη επί της Ούνικς Καζάν με 94-76, στο δεύτερο ματς του τουρνουά "Orange Trophy".

Ο Φριντέτ ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους, 5/8 τρίποντα, 7/10 δίποντα, 2/3 βολές και 6 ασίστ, βομβαρδίζοντας το καλάθι της ρωσικής ομάδας με κάθε τρόπο. Με τρίποντα, με floaters, με λέι-απ, με σουτ μέσης απόστασης. Ο Αμερικανός γκαρντ μπήκε στο γήπεδο στο 4ο λεπτό και πρόλαβε να βάλει 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, βοηθώντας παράλληλα τους "πράσινους" να ξεφύγουν με 51-37 στο 17', χάρις σε ένα σερί 13-0.

Η Ούνικς μείωσε την διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με σερί 0-9, ωστόσο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός μπήκε σημειώνοντας τους πρώτους πέντε πόντους και δεν ανησύχησε ουσιαστικά ποτέ. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 38' (92-71) και έφτασε εύκολα στη νίκη, η οποία τον στέλνει στον αυριανό τελικό του "Orange Trophy", όπου θα αντιμετωπίσει στις 20:00 τον διοργανωτή Προμηθέα.

eurokinissi EUROKINISSI

Πολύ καλοί ήταν και οι Ντεσόν Τόμας (20 πόντοι), Γουέσλι Τζόνσον (16 πόντοι, τους 12 στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ εξαιρετικός σε ρόλο δημιουργού ήταν και ο Ταϊρίς Ράις, που μοίρασε 8 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, κι ας έβαλε το πρώτο του καλάθι στο 22' και είχε 7 πόντους συνολικά. Πέρα από τον Καλάθη δεν έπαιξε ούτε ο Ιωάννης Παπαπέτρου για τους "πράσινους" (αμφότεροι πήραν άδεια), οι οποίοι τελείωσαν το ματς με ποσοστό 50,7% στα σουτ, 23 ασίστ και μόνο 8 λάθη.

Οι Μόργκαν (14 πόντοι), Σμιθ (14 πόντοι), Τάιους (14 πόντοι) και ΜακΚόλουμ (11 πόντοι) ήταν οι τέσσερις παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ενώ στο ντεμπούτο του με την Ούνικς ο Βαγγέλης Μάντζαρης σημείωσε 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 51-46, 69-61, 94-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης):Τόμας 20 (3), Ράις 7 (1), Παπαγιάννης 6, Παππάς 1, Περσίδης, Βουγιούκας, Παπαδάκης, Τζόνσον 16 (1), Μπράουν 9 (1), Φριντέτ 31 (5), Γουάιλι, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ(Πρίφτης):Μόργκαν 14, ΜακΚόλουμ 11 (3), Τάιους 14, Λίχοντεϊ 2, Κλιμένκο, Ουζίνσκι 3 (1), Σμιθ 14 (2), Μάντζαρης 8 (1), Πάλσον 5 (1), Κολέσνικοβ 5 (1), Καϊμακόγλου.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/44 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς Καζάν: 20/48 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 9/10 βολές, 38 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Photo credits: Eurokinissi