ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού

BASKET LEAGUE / 1ïò ÔÅËÉÊÏÓ 2016-2017 / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Το Sport24.gr αναλύει την απόδοση των παικτών του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Stoiximan.gr Basket League απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ποιοι ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν και ποιοι οι παίκτες που έμειναν στα ρηχά από τον Παναθηναϊκό. Διαβάστε αναλυτικά:

Τζέιμς Φελντέιν: 0 πόντοι

Αθόρυβος και αυτό δεν είναι απαραίτητο καλό. Δεν έκανε αισθητή την παρουσία του τόσο στο παρκέ, όσο και στη στατιστική. Έμεινε άποντος (0/2 δίποντα) και είχε ένα λάθος σε 13'43''. Και αυτός είναι ένας παίκτης που εκτελεί από πάσες συμπαικτών του κατά κύριο λόγο, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει λόγω της τακτικής επιλογής του Ολυμπιακού. Είχε το χειρότερο +/- από όλους τους "πράσινους" (-12). Για αυτό και δεν έπαιξε πολύ στο 2ο ημίχρονο.

Βασίλης Χαραλαμπόπουλος: 0 πόντοι, 2 ριμπάουντ

Ξεκίνησε στη βασική 5άδα, αλλά έπαιξε κατά κύριο λόγο στις αρχές των ημιχρόνων (10'26''). Δεν επιχείρησε ούτε ένα σουτ εντός παιδιάς, ενώ είχε 2 ριμπάουντ. Προσπάθησε στην άμυνα και χρησιμοποίησε έξυπνα τα φάουλ του (4), όταν βρέθηκε σε μειονεκτική θέση.

Γιάννης Μπουρούσης: 13 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 φάουλ

Ήταν η βασική επιλογή του Τσάβι Πασκουάλ για τη θέση "5" και μια βασική επιλογή στην επίθεση. Είχε 13 πόντους με 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/7 βολές. Πήρε 5 αμυντικά και 6 επιθετικά ριμπάουντ, κάνοντας ζημιά στον Ολυμπιακό, ειδικά στο 2ο ημίχρονο. Σε γενικές γραμμές ήταν καλός στην pick-n-roll άμυνα πάνω στον Σπανούλη και παράλληλα προκάλεσε φθορά στους αντίπαλους ψηλούς, βάζοντας σε πρόβλημα φάουλ τόσο στον Μιλουτίνοφ όσο και τον Μπιρτς. Στο τέλος έχασε τις μάχες της ρακέτας και φάνηκε λιγότερο φρέσκος μετα από τόσο μεγάλο χρόνο συμμετοχής έναντι του αντιπάλου του.

Κρις Σίνγκλετον: 9 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 3 φάουλ

Ο Αμερικανός δεν βρήκε πολλά σουτ από την περιφέρεια που είναι και το αγαπημένο του κομμάτι στην επίθεση. Είχε 0/1 τρίποντο και 4/9 δίποντα. Προσπάθησε να βάλει τον Πρίντεζη κοντά στο καλάθι, αλλά κατά κύριο λόγο ήταν απειλητικός με σουτ, καθώς και στο ανοιχτό γήπεδο. Μέτρησε 4-2 ριμπάουντ, έκανε 1 λάθος και κέρδισε 3 φάουλ. Έπαιξε τόσο στο "4", όσο και στο "5", αλλα δεν ήταν τόσο ουσιαστικός στην επίθεση όσο σε άλλα παιχνίδια.

Νικ Καλάθης: 5 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα

Μπορεί να ήταν αρκετά άστοχος (ειδικά στο ξεκίνημα όταν είχε 0/3 floater), ωστόσο, ήταν πολύ ουσιαστικός. Έπαιξε καλή άμυνα στη μπάλα (πάνω στον Σπανούλη), πήρε ριμπάουντ και έτρεξε καλά την ομάδα του, ειδικά όταν σταμάτησε να "κοιτάει" τόσο πολύ το καλάθι. Ακόμη και στην άστοχη ημέρα του (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα) βρήκε ρυθμό στην επανάληψη, όταν σταμάτησε να σουτάρει και επικεντρώθηκε στο να σπρώξει τη μπάλα γρήγορα μπροστά. Το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός σκόραρε 16 πόντους στο transition οφείλεται σ' αυτόν και στα γρήγορα πόδια των ψηλών του.

Κέισι Ρίβερς: 16 πόντοι, 4 ριμπάουντ

Ήταν ο πρώτος σκόρερ τόσο του Παναθηναϊκού, όσο και της αναμέτρησης με 16 πόντους, τους οποίους σημείωσε κατά κύριο λόγο στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο. Είχε 3/7 δίποντα (τα 2 εκ των οποίων με post-up) και 3/5 τρίποντα. Οι δικές του προσωπικές φάσεις έδωσαν λύσεις στους "πράσινους" και ήταν από τους βασικούς λόγους που "γύρισε" το ματς στην 2η περίοδο. Στο τέλος δεν είχε δυνάμεις. Ήταν από την άλλη από τα λίγα ματς που έδειξε αδυναμία να μαρκάρει ψηλότερο παίκτη στο post, κάνοντας φάουλ και χάνοντας μάχες.

Μάικ Τζέιμς: 6 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 5 φάουλ

Αν και άστοχος (2/11 εντός παιδιάς) άλλαξε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Η επιθετικότητα προς το αντίπαλο καλάθι βοήθησε τους "πράσινους" να βρουν λύσεις απέναντι στη συγκεκριμένη άμυνα του Ολυμπιακού. Δεν ήταν ωστόσο καλός στα τελειώματα έχοντας 2/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι είχε το μεγαλύτερο +/- από το "τριφύλλι" (+12). Αγωνίστηκε 25'48'' τον τρίτο μεγαλύτερο χρόνο πίσω από Καλάθη και Ρίβερς.

BASKET LEAGUE / 1ïò ÔÅËÉÊÏÓ 2016-2017 / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Αντώνης Φώτσης: 5 πόντοι, 4 ριμπάουντ

Από τους πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού. Από το ξεκίνημα ήταν στο πνεύμα του ματς και ήταν καταλυτικός στο να "γυρίσει" το ματς στο 2ο δεκάλεπτο. Είχε 1/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα, 2-2 ριμπάουντ και δεν έκανε λάθος στα 15'33'' που έπαιξε. Ήταν συνεπής αμυντικά, με εξαίρεση τις φάσεις που πήγε απέναντι του στο post ο Πρίντεζης και γενικά βοήθησε την άμυνα και την επίθεση της ομάδας του να γίνει καλύτερη, κάνοντας απλά και μικρά πράγματα. Για αυτό και ο προπονητής του έδειξε να τον προτιμά από τον Γκάμπριελ για τη θέση "4" στην επανάληψη.

Νίκος Παππάς: 0 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ

Ήταν από του πρώτους παίκτες που σήκωσε από τον πάγκο ο Τσάβι Πασκουάλ, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το ρυθμό του παιχνιδιού. Προσπάθησε στην άμυνα, αλλά στην επίθεση δεν κατάφερε να σκοράρει με τις αγαπημένες του διεισδύσεις. Είχε 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο. Δεν έκανε λάθος, αλλά δεν κέρδισε ούτε ένα φάουλ στα 15'33'' που έπαιξε.

Τζέιμς Γκιστ: 2 πόντοι, 4 ριμπάουντ

Ο Αμερικανός σέντερ δείχνει μακριά από τον καλό εαυτό του. Για αυτό και έπαιξε κάτι περισσότερο από 10 λεπτά. Έκανε φάουλ, έχασε μάχες στο καλάθι και κυρίως ήταν αναποτελεσματικός στα τελειώματα του μες στο καλάθι (1/3 δίποντα). Είχε 3-1 ριμπάουντ, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά δεν τιμώρησε τις αλλαγές όταν έπαιρνε τη μπάλα στο post. Από την άλλη ήταν σταθερά καλός στην άμυνα στη μπάλα, όταν χρειάστηκε να μαρκάρει περιφερειακό στο τρίποντο.

Κένι Γκάμπριελ: 2 πόντοι ,1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο

Έπαιξε κάτι περισσότερο από 8 λεπτά, κατά κύριο λόγο στο πρώτο μέρος. Οι μοναδικοί πόντοι του (είχε 1/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο) ήρθαν από ένα alley-hoop κάρφωμα. Αμυντικά δεν ήταν το ίδιο σκληρός όσο οι υπόλοιποι συμπαίκτες του.