ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τα δύο πρόσωπα του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ

Το ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού που άγγιξε το τέλειο, η αγωνιστική καθίζηση στα επόμενα, η αυτοκριτική που πρέπει να γίνει και ο "ευνουχισμένος" Χάκετ.

Το ονειρικό δεκάλεπτο του Ολυμπιακού που άγγιξε το τέλειο

Το πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού μαθηματικά ήταν το καλύτερο του επιθετικά στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας 32 (!) πόντους. Αγωνιστικά το παιχνίδι των Πειραιωτών σε εκείνη την περίοδο άγγιξε το τέλειο.

Ο Βασίλης Σπανούλης οργάνωνε με μαεστρία το παιχνίδι της ομάδας, ψάχνοντας συνεχώς και με εύστοχο τρόπο τον κάθε ελεύθερο συμπαίκτη του, διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι του αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν το εντυπωσιακό 5/5 τρίποντα (2 ο Παπαπέτρου, 2 ο Μάντζαρης, 1 ο Πρίντεζης), κάτι που δεν το συναντάς εύκολα, με όλα αυτά τα σουτ από τα 6.75 μέτρα να είναι αμαρκάριστα, όντας προϊόν της καλής κυκλοφορία της μπάλας, μη προερχόμενα από βεβιασμένες προσπάθειες. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειχναν αποφασισμένοι και δεν παρουσιαζόντουσαν διστακτικοί, δοκιμάζοντας σε κάθε ευκαιρία το χέρι τους από την περιφέρεια.

Πέρα από τα τρίποντα όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε και διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο ύστερα από το αμυντικό ριμπάουντ, τελειώνοντας φάσεις σε πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, με τους Πειραιώτες να έχουν βρει έναν τρομερό ρυθμό στο παιχνίδι τους, παίζοντας μπάσκετ με αυτοπεποίθηση, βγάζοντας μπόλικη ενέργεια στο παρκέ. Ήταν απολαυστικοί! Με το κάρφωμα του Πρίντεζη στο fast-break πήγαν στο +10 (13-23) στο 6', ενώ λίγο πριν το τέλος του εκπληκτικού τους δεκαλέπτου, ο Χάκετ με ντράιβ εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (32-17) για τους Πρωταθλητές, με τον Σπανούλη να μετράει 8 (!) ασίστ σε αυτή τη περίοδο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν στην πρώτη περίοδο: υψηλός βαθμός συγκέντρωσης, αποφασιστικότητα, καθαρό μυαλό, μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (5/7τρ), καλάθια στο τρανζίσιον, ολοκληρωμένες συνεργασίες κοντά στο καλάθι, καλή άμυνα, ενέργεια και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, κάτι που αποτυπώθηκε στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (11/1), με τους φιλοξενούμενους να έχουν κυριαρχήσει στο παρκέ, έχοντας το προβάδισμα με το επιβλητικό σκορ 18-32. Το ονειρικό δεκάλεπτο μέσα στην έδρα του "αιωνίου" αντιπάλου.

Πέτυχε 32 πόντους στη πρώτη περίοδο και 37 στα τρία επόμενα δεκάλεπτα

Ένας αγώνας όμως διαρκεί 40 λεπτά. Και ο Ολυμπιακός με την απόδοση του από το 15' και μετά, κατάφερε να γκρεμίσει ό,τι καλό έχτισε στην φαντασμαγορική του πρώτη περίοδο. Προφανώς και δεν είναι εύκολο να σουτάρεις από την περιφέρεια έχοντας ποσοστό στο 83% σχεδόν σε κάθε περίοδο, αλλά από εκείνο το εντυπωσιακό 5/5 από τα 6.75 μέτρα, οι Πειραιώτες μέτρησαν 1/15 σουτ μέχρι το 35', πριν βάλουν δύο κρίσιμα οι Παπαπέτρου και Σπανούλης, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να "κολλήσει" στην επίθεση, κάνοντας και πάλι αισθητή την αδυναμία που παρουσιάζει η ομάδα στο περιφερειακό σουτ από την προετοιμασία της μέχρι και σήμερα.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός σημείωσε 32 πόντους στη πρώτη περίοδο και πέτυχε 37 (32, 11, 12, 14) στο σύνολο στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα, με το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας, για το οποίο έχουμε γράψει αναλυτικά εδώ στο Sport24.gr , να κάνει την επανεμφάνιση του. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, από το 30' έως και το 37', οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν μόλις ένα καλάθι. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονται να σκοράρουν στο σετ-παιχνίδι και αν δεν τους μπουν τα τρίποντα παρουσιάζονται στατικοί και προβλέψιμοι. Καλή η άμυνα, από εκεί ξεκινάει το παιχνίδι των ερυθρολεύκων, καμία αντίρρηση, αλλά θα πρέπει να μπει και η μπάλα στο καλάθι. Δεν γίνεται πάντα να κρατάς τον αντίπαλο κάτω από τους 70 πόντους.

Πέρα από το θέμα του σκοραρίσματος όμως, οι Πειραιώτες ειδικά στη δεύτερη περίοδο παρουσίασαν αδυναμίες και στην άμυνα. Αναλώθηκαν σε πολλά λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας (και όχι μόνο), με αποτέλεσμα να δώσουν την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να σημειώσει αρκετά εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, βγάζοντας συνεχόμενους αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να βρει ρυθμό και να αποκτήσει ψυχολογία.

Το είδαμε κόντρα στη Τσεντεβίτα, το παρατηρήσαμε και στο ΟΑΚΑ, πως οι ερυθρόλευκοι παρουσιάζουν μία αδυναμία στις επιστροφές τους στην άμυνα. Υπήρξαν φάσεις που οι παίκτες είτε ξεχάστηκαν, είτε πιάστηκαν στον... ύπνο. Έλλειψη συγκέντρωσης. Είναι χαρακτηριστική η φάση που ο Διαμαντίδης στην επαναφορά, από το κέντρο του γηπέδου, έδωσε ασίστ στον ανενόχλητο (και αργό) Κούζμιτς που τέλειωσε την φάση στον αιφνιδιασμό. Εκεί έκανε το 32-42 ενώ απέμενε 1'26'' πριν το τέλος.

Πόσο τελείωσε το ημίχρονο; Με σκορ 41-43, με το "τριφύλλι" σε αυτό το διάσημα να μετράει επί μέρους σκορ 9-1. Το +15 της πρώτης περιόδου πήγε... περίπατο, με τους Πειραιώτες να αδυνατούν να κρατήσουν μία απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλο, ο οποίος πήρε και αρκετούς πόντους στο ματς από δεύτερες προσπάθειες, μετά το επιθετικό ριμπάουντ.

Στις λεπτομέρειες και πάλι καλύτερος ο Παναθηναϊκός

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε... ντέρμπι και σίγουρα κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως ανέφερε και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Όμως, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι απέναντι στους πράσινους, στις λεπτομέρειες, στη τέταρτη και καθοριστική περίοδο, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που λειτούργησε καλύτερα, που κατάφερε σε ένα ματς που κυλούσε πόντο-πόντο να ξεφύγει ακόμη και με +10 (67-57) με το τρίποντο του Φελντέιν, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να τρέχει και να μην φτάνει ώστε να καλύψει (και πάλι) την διαφορά. Κάτι παρόμοιο έγινε και στο ματς Κυπέλλου και στο ΣΕΦ.

Τα τρίποντα των Παπαπέτρου και Σπανούλη έβαλαν ξανά τους Πειραιώτες στο ματς, το επιθετικό ξέσπασμα από τον 21χρονο φόργουορντ έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση... αναπνοής (71-69 στα 21'' πριν το τέλος), αλλά οι φιλοξενούμενοι, πέρα από το "τριφύλλι", είχαν για αντίπαλο και τον χρόνο που πίεζε. Ο Φελντέιν ακολούθως ήταν εύστοχος στις βολές, με τους κόκκινους στο τέλος να μην καταφέρνουν καν να οργανώσουν μία επίθεση της προκοπής, με αποτέλεσμα να αναλωθούν σε λάθη, χάνοντας και την μπάλα από την κατοχή τους.

Στις λεπτομέρειες, λοιπόν, στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν ήταν αυτός που έπρεπε, για δεύτερη φορά απέναντι στον Παναθηναϊκό μέσα σε δέκα μέρες. Και ας μην χρησιμοποιηθεί η δικαιολογία περί ανετοιμότητας, γιατί εξίσου ανέτοιμος είναι και ο αντίπαλος, ο οποίος διαθέτει περισσότερους καινούργιους παίκτες αλλά και νέο προπονητή. Πλέον, είναι εκείνος που μετράει το 2-0 στις νίκες φέτος. Ναι, λείπει ο Χάντερ από τον Ολυμπιακό, όπως και στον Παναθηναϊκό λείπει ο Παππάς.

Νωρίς για συμπεράσματα, αλλά πρέπει να γίνει και αυτοκριτική

Είναι αρκετά νωρίς ώστε να βγάζουμε ξεκάθαρα συμπεράσματα. Όποιος βιάζεται από τώρα, κακώς βιάζεται, γιατί στο τέλος ενδέχεται να εκτεθεί. Τίποτα δεν έχει κριθεί. Αυτό που απλά κάνουμε, είναι ότι αναφέρουμε τις (ξεκάθαρες) αδυναμίες που παρουσιάζει σε αυτή τη περίοδο. Αυτές δεν θα καθορίσουν την πορεία της ομάδας μέχρι το τέλος της σεζόν. Η χρονιά είναι μεγάλη και η ομάδα όσο περνάει ο καιρός θα παρουσιάζεται βελτιωμένη και καλύτερη, βρίσκοντας στη πορεία και την επιθυμητή χημεία που της λείπει αυτή τη περίοδο. Ας μην ξεχνάμε πως και πέρσι ο Ολυμπιακός είχε χάσει από τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο, ενώ στη συνέχεια είχε υποστεί ήττα-σοκ από την Κηφισιά εκτός έδρας. Η ομάδα πέρσι είχε δεχθεί έντονη κριτική και αμφισβήτηση, αλλά στο τέλος της σεζόν οι Πειραιώτες συμμετείχαν στον τελικό του Final-Four της Euroleague, ενώ κατέκτησαν και το Πρωτάθλημα στην Ελλάδα, παίζοντας καλό μπάσκετ.

Η εμπειρία λέει πως το καλύτερο ταμείο, είναι το ταμείο που γίνεται στο τέλος της σεζόν. Και έτσι είναι το σωστό. Το εντυπωσιακό 25-0 σερί νικών που έκαναν οι ερυθρόλευκοι στο ξεκίνημα την σεζόν 2013/14, το οποίο διεκόπη εκείνο τον Δεκέμβρη στο ΟΑΚΑ, ελάχιστοι το θυμούνται. Αυτό που έμεινε κυρίως ήταν πως ο Ολυμπιακός εκείνη την χρονιά έμεινε δίχως τίτλο (με εξαίρεση το Intercontinental Cup) και εκτός Final-Four.

Όπως και πέρσι όμως, που η ομάδα έκανε αυτοκριτική στα εσωτερικά της, ψάχνοντας να βρει και να διορθώσει τα κακώς κείμενα, έτσι θα πρέπει και τώρα με ωριμότητα, σοβαρότητα και με ψυχραιμία, να αναγνωρίσει τις αδυναμίες της, να δει τα λάθη της, τις ενδεχομένως ελλείψεις της, και να προσπαθήσει να τα διορθώσει και να τα βελτιώσει. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έχει την στήριξη όλων, τόσο από την διοίκηση, όσο και από τους παίκτες (όλοι μιλούν με τα καλύτερα λόγια για τον χαρακτήρα και τις ικανότητες του), αλλά και από τον κόσμο. Το κλίμα στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο είναι εξαιρετικό και θα πρέπει με αγάπη μεταξύ τους να δουν το πρόβλημα, να αναγνωρίσουν τα λάθη τους, να διορθώσουν τα κακώς κείμενα και να βελτιώσουν την αγωνιστική τους εικόνα.

Αν δημιουργηθεί η νοοτροπία "φταίνε μόνο οι άλλοι, και όχι εμείς. Τα κάνουμε όλα σωστά, δεν κάνουμε τίποτα λάθος, εμείς παίζουμε καλά, αλλά εσείς δεν το βλέπετε", αυτό μόνο κακό θα κάνει στην ομάδα. Το να εθελοτυφλείς δεν είναι αρετή. O Γιάννης Σφαιρόπουλος (τον οποίο για πρώτη φορά είδαμε τόσο εκνευρισμένο σε παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό) δήλωσε μετά το τέλος του ματς πως ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο παρκέ, αλλά και πως ήταν καλύτερος. Δεν συμφωνούμε. Οι Πειραιώτες έπαιξαν καλύτερα μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Στα επόμενα ήταν ανώτεροι οι πράσινοι, οι οποίοι από το -15 βρέθηκαν στο +10.

Τα δύο διαφορετικά πρόσωπα των ερυθρολεύκων στο ΟΑΚΑ φαίνονται κυρίως στο εξής στατιστικό: ο Ολυμπιακός στη πρώτη περίοδο είχε 11 ασίστ και 2 λάθη, αλλά τέλειωσε το ματς μετρώντας 17 ασίστ και 18 λάθη, μετρώντας δηλαδή 6 ασίστ και 16 λάθη στα επόμενα 30 λεπτά.

Τα δύο πρόσωπα του Σπανούλη και ο "ευνουχισμένος" Χάκετ

Ο Βασίλης Σπανούλης δημιουργικά, για περίπου 15 λεπτά, ήταν ονειρικός, μετρώντας σε εκείνο το διάστημα 9 ασίστ, οργανώνοντας με εξυπνάδα το παιχνίδι της ομάδας. Τέλειωσε το ματς με 10 πάσες, αλλά έκανε και 7 λάθη, τα οποία είναι πάρα πολλά, με τα περισσότερα από αυτά να καταλήγουν σε πόντους στον αιφνιδιασμό από τον αντίπαλο, ενώ βρέθηκε και σε κακό βράδυ επιθετικά χάνοντας αρκετά σουτ. Οι Πρίντεζης (13π) και Λοτζέσκι (11π), εύκολα η δύσκολα, θα σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων στα παιχνίδια των ερυθρολεύκων, δείχνοντας πως βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

Ο Παπαπέτρου (13π, 3/4τρ) έχουμε πει πως διαθέτει το ταλέντο να εξελιχθεί σε σκόρερ εφόσον δουλευτεί, ο Σπανούλης όταν έρθει η ώρα θα ανεβάσει την απόδοση του (φαίνεται κουρασμένος από το Εurobasket, είναι και στα 33), αλλά στο κομμάτι του σκορ θα πρέπει να βοηθήσουν και οι υπόλοιποι, αλλιώς οι Πειραιώτες θα έχουν πρόβλημα. Δεν θα βρίσκονται πάντα σε καλή μέρα οι προαναφερόμενοι.

Ένα από τα θέματα που προκαλούν προβληματισμό, είναι ο επιθετικός ευνουχισμός του Ντάνιελ Χάκετ. Δεν πρόκειται για κλασικό σουτέρ, αλλά είναι σκόρερ και ικανότατος στο "έναν εναντίον ενός". Έχει ταλέντο και ικανότητες, διαθέτει ποιότητα. Τόσο στη Σιένα, όσο και στην Αρμάνι Μιλάνο, είχε μέσο όρο διψήφιο αριθμό πόντων, και μπορεί να δώσει λύσεις σε αυτό το κομμάτι. Ο Ιταλός ακόμη δεν έχει βρει τα πατήματα του μέσα στην ομάδα και προσπαθεί να εξοικειωθεί στον ρόλο του μέσα στο σύνολο.

Αίσθηση μας πως λειτουργεί με έναν... φόβο μη χαρακτηριστεί ατομιστής (ήταν μία ανησυχία της ομάδας όταν αποκτήθηκε), έχοντας άγχος να παρουσιάζεται όσο πιο ομαδικός και καλύτερος συμπαίκτης γίνεται, ώστε να μην "παρεξηγηθεί", με αποτέλεσμα να εμφανίζεται σχετικά διστακτικός στην επίθεση. Έχει το μυαλό του πρώτα στη πάσα και μετά (πολύ μετά) στο σουτ. Με εξαίρεση ένα ντράιβ του στο πρώτο δεκάλεπτο δε σκόραρε ξανά. Γενικότερα, δεν παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο μέρος, σε κάποιες κρίσιμες κατοχές, ο Χάκετ προτιμούσε να δώσει την μπάλα στον Στρόμπερι για να πάρει την φάση πάνω του, αντί εκείνος. Όσον αφορά τον "φράουλα", αποκτήθηκε κυρίως για να αναλάβει αμυντικό ρόλο στην ομάδα, καμία αντίρρηση, αλλά επιθετικά με την παρουσία του στο παρκέ (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) είναι σαν να παίζει ο Ολυμπιακός με τέσσερις παίκτες. Με τέτοιες εμφανίσεις, με τους Χάκετ και Στρόμπερι να κυμαίνονται σε... ρηχά νερά, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, θα γίνεται πάντα όλο και πιο αισθητή η απουσία του Κώστα Σλούκα, ο οποίος ήταν ο άνθρωπος πίσω από τον Βασίλη Σπανούλη, αλλά και ο παίκτης που ήξερε να αλλάζει τον ρυθμό, δίνοντας σημαντικές λύσεις σε επίθεση και δημιουργία.