ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στο τέλος την Γαλατασαράι

Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Γαλατασαράι σε φιλικό παιχνίδι με σκορ 65-68.

Την πρώτη του φιλική νίκη με ομάδα του εξωτερικού σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, η οποία στο Κάλιαρι της Ιταλίας και στο γήπεδο "PalaRockfeller" κέρδισε την Γαλατασαράι των γνωστών μας Τζόι Ντόρσεϊ και Στεφάν Λάσμε, με σκορ 65-68. Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ, με τους Τούρκους στο τέλος να αστοχούν σε τρίποντο ώστε να στείλουν το ματς στη παράταση.

Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 65-67, ο Μακ Κόλουμ (πρώην του Πανιωνίου) πήγε για το ντράιβ αλλά αστόχησε, με τον Παπαπέτρου να παίρνει το κρίσιμο ριμπάουντ. Ο Έλληνας φόργουορντ κέρδισε το φάουλ στα 5'' πριν το τέλος, έβαλε τη πρώτη βολή και έχασε τη δεύτερη, με τους Τούρκους στον αιφνιδιασμό να αστοχούν από τη περιφέρεια, σε προσπάθεια τους να στείλουν το ματς στη παράταση. Στην αναμέτρηση οι Πειραιώτες φόρεσαν για πρώτη φορά φέτος την ανανεωμένη τους ερυθρόλευκη εμφάνιση.

Ο Ολυμπιακός μοίρασε μόλις 7 ασίστ στο παιχνίδι, είχε 42% στα δίποντα (21/50), 37% στα τρίποντα (7/19) και 42% από τη γραμμή των βολών (5/12), ενώ στα ριμπάουντ υπήρχε ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων (40-43). Πρώτος σκόρερ για τους Πρωταθλητές Ελλάδας ο "μπόμπερ" Αθηναίου με 18 πόντους και με 4/8 τρίποντα (σε 32 λεπτά), άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ ο Γιανγκ (10π, 5/11δ, 9ρ), ο οποίος κοντραρίστηκε απέναντι στους εξαιρετικούς Λάσμε (20π, 11ρ) και Ντόρσεϊ (12π, 9ρ). Συνείσφερε σε όλους τους τομείς ο χρήσιμος Στρόμπερι (11π, 7ρ, 3ασ), πήρε πρωτοβουλίες ο Τσαϊρέλης (3/8δ, 11π, 6ρ).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-34, 52-57, 65-68

Ανά δεκάλεπτο: 18-15, 18-19, 16-23, 13-11

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 10π-9ρ, Χάντερ 2π-5ρ, Παπαπέτρου 7π-7ρ-2ασ, Στρόμπερι 11π-3ασ, Τσαϊρέλης 11π-6ρ, Τολιόπουλος 5π, Μουράτος 4, Αγραβάνης, Καλογιαννίδης, Καλαμπόκης, Αθηναίου 18π (4/8τρ).

Γαλατασαράι (Αταμάν): Ακπουλάτ, Μακ Κόλουμ 15π, Μίτσοφ 6π, Ντόρσεϊ 12π, Εντζέ 8π, Αραρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 20π, Σανλί, Γριν, Κοκσάλ 4π.