ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ήταν να μην πάρει... μπρος

Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός "διέλυσε" με 85-62 την οικοδέσποινα Ζαντάρ κι έτσι μπήκε το δεξί στο τουρνουά της Κροατίας. Επόμενος αντίπαλος αύριο (25/9) η Μπάγερν Μονάχου

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε στο τουρνουά της Ζαντάρ ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με το ευρύ 85-62 της διοργανώτριας. Οι "ερυθρόλευκοι" δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους και με πολλές ευκαιρίες στους νέους έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όταν απείλησαν με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να κάνουν εύκολη τη ζωή τους. Για τους Πειραιώτες πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λοτζέσκι και Τσαϊρέλης, όμως άκρως απειλητικοί για το αντίπαλο καλάθι ήταν και οι Παπαπέτρου, Γιανγκ και Καββαδάς.

Εκτός του τραυματία Χάντερ που δεν ταξίδεψε στην Κροατία ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε να μην αγωνιστούν κόντρα στην Ζαντάρ και διεθνείς Σπανούλης, Πρίντεζης, Χάκετ, Μιλουτίνοφ.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να τρέχει ένα προσωπικό σερί 5-0 ξεκίνησε ο αγώνας, ενώ οι Στρόμπερι, Παπαπέτρου και Καββαδάς φρόντισαν να αυξήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα από νωρίς (11-0 στο 3'). Ένα τρίποντο του Πάσαλιτς και 4 εύστοχες βολές του Ράμλιακ ήταν αρκετές προκειμένου οι Κροάτες να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να μειώσουν (7-11). Αγωνιστικά τα πράγματα δεν έδειχναν απειλητικά για τον Ολυμπιακό, όμως τα... ατσούμπαλα και σκληρά μαρκαρίσματα των Κροατών πάνω στον Γιανγκ ήταν ικανά να αγχώσουν τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κόσεϊ να σκοράρει στη λήξη και να μειώνει σε 15-18 (στο 10').

Βρίσκοντας λύσεις από διαφορετικούς παίκτες (Καββαδάς, Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος) ξεκίνησε την περίοδο ο Ολυμπιακός, όμως ένα τρίποντο του Μπάρατς περιόρισε την "ερυθρόλευκη" φόρα (18-24 στο 13'). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η επιθετική δυστοκία και τα λάθη των δύο ομάδων στιγμάτισαν τον αγώνα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σούταραν με 20% έξω από τα 6.75μ. (1/5) κι αυτό έδινε την δυνατότητα στους παίκτες του Ναζόρ να διατηρούνται κοντά στο σκορ (22-26 στο 16'). Ο Λοτζέσκι προσπάθησε να "κόψει" το γόρδιο δεσμό (24-31 στο 17'). Με τον Ράμλιακ να δημιουργεί προβλήματα μέσα από το ζωγραφιστό και τους Σάνγκο και Μπάρατς να "πυροβολούν" από την περιφέρεια το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-35, καθώς είχαν προηγηθεί δύο εύστοχες βολές από τον Μιχάλη Τσαϊρέλη (στο 20').

Η επιθετική συνέπεια έκανε τη διαφορά

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει σκορ από την περιφέρεια κι αυτό ήταν ικανό να του δώσει ένα προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους (32-45 στο 23'), όμως ένα κροατικό επιμέρους 8-1 έφερε και πάλι την Ζαντάρ μέσα στο παιχνίδι (40-46). Με τον Λοτζέσκι, όμως, να ηγείται και τους "ερυθρόλευκους" σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο να είναι συνεπείς επιθετικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο +13 (50-63).

Ένα έμμεσο τρίποντο από τον Γιανγκ, ένα... κανονικό από τον Μάντζαρη κι ένα όμορφο κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Τσαϊρέλη ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 8-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους +21 (50-71 στο 32'). Έπειτα από τέσσερα λεπτά στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έτρεχε ένα επιμέρους 13-1 (51-76 στο 35') κι έτσι η τελική επικράτηση των Πειραιωτών δεν εξέπληξε κανέναν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 30-35, 50-63, 62-85.

ΖΑΝΤΑΡ (Ναζόρ): Πάσαλιτς 5 (1), Μπάρατς 11 (3), Μπόσνιακ, Ράμλιακ 14, Κόσεϊ 10 (1), Γιούριτσα 2, Μαρίνκοβιτς 2, Μπάσιτς 7 (1), Σίρκο 2, Σάνγκο 3 (1), Βράνιες 4, Κράλιεβιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 8 (2), Αθηναίου 5 (1), Γιανγκ 10, Στρόμπερι 5 (1), Παπαπέτρου 11, Καββαδάς 9, Καλλές, Λοτζέσκι 15 (2), Μάντζαρης 3, Μουράτος 2, Τολιόπουλος 4, Τσαϊρέλης 13.